logo

06 Ekim 2007

Türk Eğitim-sen Balıkesir 2 No’lu şubesi toplu görüşmeleri değerlendirdi

Türk Eğitim-Sen’in hükümet ile 15 Ağustos tarihinde başlattığı toplu görüşmeleri değerlendiren Türk Eğitim-Sen Balıkesir 2. No’lu Şube Başkanı Süleyman Demir, mutabakatın sağlanamamasının kamu çalışanlarını üzdüğünü söyledi.
Edremit ilçesinde faaliyet gösteren Türk Eğitim-Sen Balıkesir 2. No’lu Şube başkanı Süleyman Demir, hükümet ile yapılan toplu görüşmelerde mutabakatın sağlanamamasının tüm kamu çalışanları tarafından üzüntüyle karşılandığını söyledi. Kendilerini en çok üzen noktanın ise, kamu çalışanlarına yapılacak zam oranları olduğunu vurgulayan Demir, “15 Ağustos 2007 tarihinde başlayan toplu görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanmıştır. 2008 yılında kamu çalışanlarına yapılacak zamlar ve verilecek sosyal haklarla ilgili olarak yapılan toplu görüşmelerden bir mutabakat metni çıkmaması, büyük bir beklenti içerisinde olan kamu çalışanlarını üzmüştür. Son derece makul taleplerle gittiğimiz toplu görüşme masasında, hareket noktamız; kamu işçilerine yapılan zam oranı olmuştur. Kamu işçilerine 140 YTL zam veren hükümet, memurlara 2008 yılı için, sendikalı olan, en düşük devlet memuru maaşına, Temmuz 2008 itibariyle toplam 85 YTL; sendikalı olan, ortalama devlet memuru maaşına ise, Temmuz 2008 itibariyle toplam 95 YTL zam teklif etmiştir. Kamu işveren Kurulu, Toplu Görüşmelerin son gününde Mehmet Ali Şahin’in teklifi olan 15 artı 15 taban aylığı artışını görmezden gelmiş, bu teklifi sadece 10 YTL olarak ortaya koymuştur” dedi.
Kamu işçilerine verilen 140 YTL’nin memurlara da verilmesini isteyen başkan Süleyman Demir, durumu çifte standart olarak nitelendirdi. Hükümetin bayramlarda avans olarak verdiği ücretin ikramiye şekline dönüştürülmesini isteyen başkan Demir, “Maliye Bakanlığı bir genelge yayınlayarak, çalışanların 5 Ekim’de maaşlarını alacaklarını ifade etti. Bu karar bir yönüyle sevindirici olmakla beraber, aldığı maaşla 30 gün bile geçinemeyen kamu çalışanlarına, 41 gün geçinme mecburiyetini getirmiş ve kamu çalışanlarının içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının acı boyutlarını bir kere daha ortaya koymuştur. Bir dini bayrama bile sevinerek giremeyen kamu çalışanlarının bu durumu ciddiyetle değerlendirilmeli ve Hükümet dini bayramlarda avans olarak verdiği ücreti ikramiye şekline dönüştürmelidir. Anayasa değişikliği, ülkemizin gündemine gelmiştir. Yapılacak değişiklikte, memurlara da grev-toplu sözleşme ve siyaset yapma hakkı verilmelidir. Bu haklarımız tanınarak, Türkiye’nin uluslararası platformalarda imzalamış olduğu sözleşmelerin de gereği yapılmalı ve ülkemiz, bu anlamda verdiği sözleri tutmamış olmaktan kurtarılmalıdır” dedi.

(İHA)

Share