logo

18 Ağustos 2007

Turgutreis’te sanat turizmi

Bodrum’un turistik beldelerinden Turgutreis’te, yaz aylarında düzenlenen ulusal ve uluslararası organizasyonlar beldede sanat kampı rüzgarları esiyor. Turistik beldede, yaz ayları içerisinde Turgutreis Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Aspat Taş Heykel Resim Sempozyumu, Sanatsal Şiir Dinletileri, Türk Sanat Müziği Konserleri, Flamenco Şöleni düzenleniyor.
Televizyon ekranlarından da yakından tanınan Türkiye’nin en ünlü isimlerinden Halit Kıvanç, Tarık Akan, Yıldız Kenter, Bülent Kayabaş gibi sanatçıların yaşadığı Turgutreis, adeta sanatın başkenti oldu. Her geçen gün ünlü isimlerin yerleştiği beldede yılda 10’a yakın ulusal ve uluslararası sanat organizasyonu düzenleniyor. Bu yıl 5’incisi düzenlenen, Japonya ve Almanya’dan heykeltıraşların da katıldığı Aspat Taş Heykel Sempozyumu devam ediyor. Aspat koyunda devam eden taş heykel sempozyumuna ilk hafta içinde bin 500 kişiye yakın vatandaş sergiyi gezerken, heykeltıraşların yaptıkları eserleri izleme şansı buldu. Açık havada taşlara hayat veren heykeltıraşların çalışmalarında ortaya çıkan eserler yine Turgutreis’te sergilenecek.
Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, turizm ile sanatın içi içe olduğu bir belde ortaya çıkardıklarını belirterek, “Yaz aylarında Turgutreis’te adeta sanat rüzgarları esiyor. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sanat organizasyonları düzenliyoruz, yurt dışındanda katılım oluyor. Beldemizde yaşayan Türk sinema ve tiyatro sanatçılarının yanısıra, yaptığımız organizasyonlar ile de Bodrum’da sanatın merkezi durumuna geldik. Aspat mevkiinde bu yıl 5’incisini düzenlediğimiz Aspat Taş Heykel Sempozyumunda ortaya çıkan eserler yine Turgutreis’te kalacak. Amacımız 2013 yılında Türkiye’nin ilk Açık Hava Resim ve Taş Heykel Müzesi’ni Turgutreis’te açmak” dedi.

(İHA)

Share