logo

26 Eylül 2007

TCDD’nin Kuruluş 151. yıldönümü

TCDD’nin kuruluşunun 151. yıldönümü İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Alsancak Garı’nda yapılan törende, 12 ilden canlı bağlantı yapıldı. Törene, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş ile çok sayıda davetli katıldı.
Törende garın içine kurulan elektronik sistemle İstanbul, Ankara, Samsun, Afyon, Eskişehir, Sakarya, Bandırma, Malatya, Erzincan, Sivas ve Adana illerine canlı bağlantı gerçekleştirildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Ankara’dan katıldığı tören 12 ilden aynı anda takip edilebildi. Törende bir konuşma yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, TCDD’nin ilk hattının hizmete açıldığı istasyondan seslenmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Demir yolu ulaşımında bir dönem yaşanan duraksamanın son birkaç senedir
telafi edildiğini ifade eden Kıraç, İzmir olarak da Egeray ve yük taşımacılığı konusunda İzmir’e yakışır bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Demir yolu üzerine çok konuşulduğunu, türküler ve ağıtlar yakıldığını belirten Vali Kıraç, demir yolu taşımacılığına her zaman gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade etti. Trafikte yılda ortalama 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini, bu sayının çoğunun karayollarında meydana gelen kazalar sebebiyle ortaya çıktığını belirten Vali Kıraç, şöyle konuştu: “Demir
yolu bir ülke için vazgeçilmez taşımacılık alanıdır. 151 yıl önceki sevgi, sevda ve şevk halen devam etmektedir.”
TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş ise, geride kalan 4.5 yıl süresince demir yollarında göz kamaştırıcı bir değişim olduğunu söyledi. Demir yollarına gereken önemin verilmesinin çok önemli olduğunu belirten Eriş, “59 ve 60. hükümetlerimize demir yollarına gösterdikleri hassasiyetten dolayı saygılarımı arz ederim” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ise, Aliağa-Menderes demir yolu işlemlerinin kendilerine nasip olduğunu belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizlere gösterdiğiniz güven nedeniyle şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Tören sonunda TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, Vali Kıraç ve Başkan Vekili Karaman’a kristal tren maketi takdim etti.
(İHA)

Share