logo

28 Haziran 2013

Sulama Kanallarında Denemeler Sürüyor

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu Ödemiş ilçesi başta olmak üzere tüm Küçük Menderes havzasına hayat verecek Küçük Menderes Sulama Projesi’nde ilk bin hektarlık alanda yer alan kanallara su verilerek, denemeler yapılıyor.

Sulama kanalları ile bacaların denendiği çalışmalar sonrasında Temmuz’un ilk haftası ile birlikte Beydağ Barajı çıkışından, Kaymakçı’nın Eselli Mevkii’ne kadar olan bin hektarlık alana su verilmesi planlanıyor.

19 bin 650 hektarlık sulama sahası içerisinde ilk etapta bin hektar ile başlayacak sulama konusunda hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Baraj suyunu arazilere getirecek ara borular ve bacaların inşası bitti. Önceki gün başlayan denemelerle kanallara ilk su verildi.

Sulama faaliyetinin çok yakında başlayacağını belirten Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, ilk bin hektarlık alan içerisinde kalan arazi sahiplerinin sudan faydalanabilmek için birliğe üye olmaları gerektiğini ifade etti. Kaptan, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Yıllardır hayalini kurduğumuz, kiminin inanmakta zorluk çektiği projede ilk suyun hatlara verilmesi büyük heyecan yarattı. Bundan sonra sulama birliği olarak projenin sağlıklı şekilde yürümesi için her türlü gayreti göstereceğiz. Bu yıl bin hektarla başlanıyor olması, ana sulama başladığında oluşabilecek sıkıntılar ve eksiklikler konusunda bizlere fikir verecek. Bundan sonra da kademeli olarak sulama alanı artacaktır. Son yıllarda yüksek elektrik maliyetleri nedeniyle hızla artan, çiftçiyi zorlayan sulama sorunu da bu kanallarla çözüme kavuşacak. Üreticimizin girdi maliyetleri biraz olsun düşecek. Bölgemiz açısından hayati öneme sahip bu projeye tüm yöre halkı olarak sahip çıkmalıyız. Sulamaya açılan bölgedeki üreticilerimizin bir an evvel birliğe kayıt olmaları ve tarlalarına ne ektiklerini beyan etmeleri gerekiyor. Bu konuda Birgi yolundaki DSİ şantiyesinde bulunan birlik binamızı ziyaret edebilirler. Biz de birlik yönetimi olarak ayrıca köylerde üye kayıtları da yapacağız. Bu projenin yapımında emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Barajın suyunun en rasyonel şekilde kullanılmasını sağlayacağız. Üreticilerimizin 24 saat hizmetinde olacağız. Projenin ilk bin hektarlık bölümünde artık son aşamadayız.”

(İHA)

Share