logo

09 Ağustos 2007

Selçuk Belediyesi Efes Antik kanalını denizli buluşturuyor

Selçuk Belediyesi Efes Antik Kenti sınırlarından başlayarak Pamucak tatlı su mevkinde denize dökülen, yağmur suyu ve yer altı kaynak sularıyla yer yer mini gölcükler oluşturan Efes Antik Kanalı’nın sirkülasyon kanalı yapımını başlattı.
Selçuklular tarafından tatlı su olarak anılan kanalın denizle buluşturulması için kanal yatağının içerisine 100 metre, deniz içerisine 50 metre uzunlukta 6 metre genişliğinde ahşap malzemeden yapılan sirkülasyon kanalı yapımı için yaklaşık 200 adet kazık çakılacak. Çakılan kazıkların arası ahşap perde ile kaplanıp kumla doldurulacak ve öylece kanal yatağı daraltılıp kanal ağzının kumla kapanması önlenecek. Yapılan ahşap kanalın deniz içerisindeki en uç kısmı ise denize girenlerin güneşlenebilmelerini sağlamak için ahşap bir teras biçiminde inşa edilecek.
Canlı hayatın devamı ve kanal içersinde yaşayan canlı türlerinin çoğalmasını, ekolojik dengenin korunmasını sağlayacak bu projenin sonunda bölge olta balıkçılarının vazgeçemeyeceği bir alan haline gelecek. İleriki dönemde gerekli izinler alınarak yapılacak bir planlama ile tatlı su mevki, civarında balık restoranları ve çay bahçelerinin bulunduğu güzel bir dinlenme alanı haline dönüşecebilecek.
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları tarafından aylar süren inceleme ve proje çalışmaları sonucu gerekli izinler alınarak başlatılan çalışmaların süratle tamamlanacağını belirten Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, “Bu proje yıllar süren bir çaba sonucu imar planlarını onaylatmayı başardığımız pamucak bölgemizdeki turistik yol yapım işimizden sonra başlattığımız ilk ciddi proje olacak. Bu projeyle ekolojik denge korunurken tatlı su mevkiinin çevre düzenlemesine de önemli bir başlangıç yapmış olacağız. Kanal üniversitenin yaptığı incelemede doğal yapısı ve su özellikleriyle çıpra, levrek, kefal gibi balık türlerinin yaşayıp, çoğalması için çok uygun bir ortam olarak değerlendirildi. Denizle buluşturacağımız kanal içersine iki yüz elli bin balık yavrusu bırakacağız. Bilim adamları bu yavruların altı aylık bir süreyle korunması halinde kanalın ve körfezin bir balık yaşam bölgesi haline geleceğini belirtiyorlar” diyerek Pamucağın bir cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı.

(İHA)

Share