logo

02 Şubat 2007

SARIGÖL’DE, KULAKSIZ TAVŞANLAR İLGİ ODAĞI OLDU

Manisa’nın Sarıgöl ilçesi’nde evinde 5 yıldır tavşan besleyen Remzi Tosun’un 15 gün önce dünyaya gelen 4 adet yavru tavşanının kulaksız olmaları görenleri şaşırtıyor.
Mimar Sinan Mahallesi Durgun Sokak’ta oturan Remzi Tosun’un evinde beslediği bir tavşan, 15 gün önce dört sevimli yavru tavşan dünyaya getirdi. Evin hanımı Fatma Tosun, tavşanların doğduğunu görünce besledikleri kümesin içersine girdiğinde gördükleri karşısında adeta şok oldu. Yavru 4 tavşanın kulaksız olduğunu farkeden Tosun, “Tavşanlarımız doğunca ben de sevinçten kümesin içersine girerek onları sevmek istedim ancak gördüklerim karşında dondum kaldım. Tavşan yavrularının dördünün de kulakları yoktu. Kendime gelir gelmez, komşulara haber verdim. Onlar da gelip baktılar ve hayret ettiler.” dedi. Eşi Remzi Tosun’un da kulaksız tavşan yavrularını görünce şaşırdığını belirten Fatma Tosun, tavşanlardan birinin kediler tarafından öldürüldüğünü belirterek, kalan 3 yavru tavşanın da işitme özelliğinin nomal sağlıklı tavşanlardan daha gelişmiş olduğunu iddia etti. Tosun, “Bir tıkırtı olduğunda hemen üç kulaksız tavşan yavrusu kazdıkları çukurların içersine giriyorlar. Evimizde 5 yıldır evcil tavşan besleyerek bunların etinden yararlanıyoruz ama bu üç kulaksız tavşanı kesmeyeceğiz, sürekli besleyeceğiz.” dedi.
Tosun çiftinin evinde kulaksız yavru tavşanlar olduğunu duyan meraklılar, tavşanları görmek için evi ziyaret etmeye başladı.
Bu arada, kulaksız yavru tavşanları muayene eden Sarıgöl İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Ahmet Yıldırım, “Tavşanların gebelik süreleri 28 gündür. Çok çabuk üreme yapan bir hayvandır. Bir doğumda 4- 6 adet yavru yapabilirler. Tavşanların kulaklarının olmaması aykır bir durumdur. Bu tavşanların hormonsal bir bozukluğu olabilir. Tabi çevrede aşırı derecede tarımsal ilaçlama yapılmaktadır. Bu ilaçların etkisi olduğu gibi, tavşanların gebelik süresi içersinde çevreden toplanan otlarda tarımsal ilaç kalıntılarının olması halinde bu tür bozukluklara neden olabilir.” dedi.
(İHA)

Share