logo

08 Ekim 2007

Pamuk hasadı başladı

Denizli’nin merkeze bağlı Aşağışamlı beldesinde pamuk hasat dönemi sade bir törenle başladı. Törene Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, oda yönetim kurulu üyeleri, TARİŞ Yönetim Kurulu Üyesi Halil Solak da katıldı. Yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler geçiren pamuk üreticileri yeni hasat döneminde devlet desteği istedi.
Pamuk üreticisinin desteklenmesi gerektiğini belirten Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Bu yıl 40 randıman standart bir pamuğa TARİŞ tarafından 1 YTL verildi. Oysa pamuğun üreticiye maliyeti 1.35 ile 1.40 civarında. Devletimiz pamuk üreticisine en az 50 kuruş prim vermezse pamuk üreticisinin işi çok zor. Bu yıl yaşanan kuraklık da pamuk üretimini olumsuz etkiledi. Ayrıca pamuğun kuraklık destek kapsamına alınmaması da ayrı bir darbe oldu” dedi.
TARİŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve pamuk üreticisi olan Halil Solak da, yaşanan kuraklığın pamuk kalitesini düşürdüğünü söyledi. Pamuğun kuraklık destek kapsamına alınmamasının üreticileri zor durumda bıraktığını ifade eden Solak, şöyle konuştu: “TARİŞ pamuk alım fiyatlarını 1 YTL olarak açıkladı ancak, girdi maliyeti bu fiyatın 35-40 kuruş üzerinde. Devletten zararımızın karşılanması için en az 50 kuruş destek istiyoruz. Ayrıca pamuk da kuraklık destek kapsamına alınmalı. Böyle devam ederse önümüzdeki yıl
pamuk ekim alanını daha da daraltmaktan başka çaremiz kalmayacak.”
Denizli Ziraat Odası’nın kendi imkanlarıyla aldığı pamuk toplama makinesi sayesinde maliyetlerin biraz düştüğünü belirten Solak, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl pamuğu yevmiyecilere toplatsaydık zararımız daha da artacaktı. Makine sayesinde hem toplama maliyeti yarı yarıya azaldı hem de pamuk kirlenmedi. Denizli Ziraat Odası yönetimine teşekkür ederiz.”

(İHA)

Share