logo

19 Ağustos 2013

Öykam’dan “Çeyiz, Gelin, Düğün” Sergisi

Şimdiye dek açtığı iki tematik sergiyle dikkatleri çeken Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi (ÖYKAM), Ekim ayında son derece iddialı bir sergiye daha hazırlanıyor.

“Çeyiz, Gelin, Düğün” isimli yeni temalı sergi 3 Ekim 2013 günü açılırken, bu sergide evlilikte 40 yılını doldurmuş Ödemişli çiftleri güzel sürprizler bekliyor.

ÖYKAM Çeyiz, Gelin, Düğün Sergisi ile tekstil ürünleri ve ev eşyalarından oluşan 500’ün üzerinde taşınır kültür varlığını ilgilileriyle buluşturacak. Sergilenecek objeler ve belgeler; sergi salonunda giydirilmiş mankenler, teşhir dolapları, iki dilli (Türkçe, İngilizce) anlatım panoları ve müzik eşliğinde ziyaretçilere sunulacak.

Sergi, Ödemiş Belediyesi’nin müzeyi, müze adasına dönüştürmek amacıyla yakın geçmişte kamulaştırdığı 550 metrekarelik yeni alanın bir bölümünde, özenle oluşturulan büyük salonda açılacak.

ÖYKAM’ın “Yunan Ordusu Anadolu’da” başlıklı tematik sergisinin talep üzerine Bergama, Balıkesir, Burhaniye ve Uşak’ta da meraklıları ile buluştuğunu hatırlatan Müze Müdürü Prof. Dr. Engin Berber, Çeyiz, Gelin, Düğün Sergisi’ni de, istek üzerine diğer şehirlere götürmekten memnun olacaklarını belirtti.

Sosyal bir proje olan Çeyiz, Gelin, Düğün Sergisi’ne gelecek çiftlerden, kendi evlilikleriyle ilgili obje özellikle fotoğraf toplanması bekleniyor. ÖYKAM Müdürü Prof. Dr. Engin Berber; “3 Ekim’deki Gelin, Çeyiz, Düğün Sergi açılışına, Ödemişli olsun olmasın tüm tarih ve kültür tutkunlarını bekliyoruz” dedi.

ÖYKAM, MİLLİ FUAR’A KAMERA VE FOTOĞRAF MAKİNELERİYLE KATILACAK

Öte yandan geçen yıl Ödemiş Milli Fuarı’na Ödemişli Başbakan Şükrü Saraçoğlu’na ait obje ve belgelerle katılan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi bu yıl 29. kez kapılarını açacak fuara tarih kokan kamera ve fotoğraf makineleri ile katılacak. Henüz sergilenmemiş 20 parçalık koleksiyonun ÖYKAM standında vatandaşlarla buluşacağı fuarda vatandaşlar yine yakın tarihte bir yolculuğa çıkacaklar. ÖYKAM standıyla ilgili hazırlıkların sürdüğünü ifade eden Müze Müdürü Prof. Dr. Engin Berber, hem İzmir Fuarı, hem de Ödemiş Milli Fuarı’nda stant açmanın heyecanı içerisinde olduklarını dile getirdi.

Ödemiş’te sinema kültürünün Yunan işgali dönemine kadar uzandığını belirten Berber, stantta “İyi Sinema” ve Ödemiş’in yazlık sinemaları konusunda tanıtım panoları hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

 

(İHA)

Share