logo

01 Şubat 2007

ORGAN BAĞIŞINDA İZMİR ÖNCÜ

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından başlatılan organ bağışı kampanyası ile bağışların önemli ölçüde arttığı belirtilirken, İzmir’in yüzde 46.5 ile ülkede organ bağışında en yüksek paya sahip olduğu bildirildi.
EÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde organ bağışına destek vermek amacıyla düzenlenen gecede, EÜ Devlet Türk Musiki Konservatuvarı öğretim görevlileri Seher Dilmaç ve Tolga Meriç birbirinden güzel eserler seslendirdi. İzmir’in ülkemizin en aydın bölgesi olduğunu belirten EÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Müdürü Prof. Dr. Hasan Kaplan, “Bugün Ege Bölgesi en çok organ temin edilen bölgedir” dedi. “Halkımız bizimle bütünleşmiştir” diyen Prof. Dr. Kaplan, amacın daha çok insana faydalı olmak, daha çok insanı yaşatmak olduğuna vurgu yaptı.
İzmir halkının bu konuya duyarlılık gösterdiğini ve bundan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret İkiz ise, “Bu kampanya EÜ Tıp Fakültesi’ni, İletişim Fakültesi’ni, Ege Ajansı ve duyarlı İzmir insanını bir araya getirmiştir. Mevcut duyarlılığı harekete geçirmek gerekiyor. Ege Ajans bunu başarıyla gerçekleştirdi. Ajansımız Ege Üniversitesi’nin büyük bir kazancıdır. Her üniversitede Ege Ajans yok” dedi.
İletişim Fakültesi olarak sosyal kampanyalar yürüttüklerini ve sosyal farkındalık yaratmayı amaçladıklarını kaydeden EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel de, değişik konular üzerinde üstlenilen görevleri yerine getirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.
Her kesimden organ nakli için bağışlar gelmeye başladığını, hatta kadavra bağışlarının bile yapıldığını dile getiren EÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ege Ajans Haber Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, “Medyada organ bağışıyla ilgili toplam 2 bine yakın haber yayınlandı. Medyanın da bu işe gönül vermesi insanların organ bağışı konusunda bilgilenmelerine ve harekete geçmelerine neden oldu. Kadavradan nakil yüzde 25’den yüzde 62’ye çıktı. Tüm ülkede artan bağış miktarına rağmen İzmir yine de bağışta Türkiye’nin yüzde 46.5’lik payına sahip” diye konuştu.
EÜ Organ Nakli Merkezi ile yüzde 98 hayatta kalma şansının olduğunu belirten Kavaklı, insanların bu konuda bilgi sahibi olmadıklarından daha çok canlı nakil yapıldığına işaret etti.
Konuşmaların ardından organ nakli kampanyasında emeği geçen öğretim üyeleri, personel ve öğrencilere Organ Nakli Koordinatörü Uzman Doktor Ata Bozoklar tarafından teşekkür belgeleri ve kampanya süresince desteklerini esirgemeyen yazılı ve görsel basın temsilcilerine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret İkiz tarafından plaket verildi. İhlas Haber Ajansı’na (İHA) da kampanyaya haberleriyle sağladığı destek nedeniyle plaket verildi. İHA adına plaketi İzmir Haber Müdürü Yusuf Kahraman, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret İkiz’den aldı. Ayrıca sanatçı Seher Dilmaç’a İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, sanatçı Tolga Meriç’e ise Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Kaplan tarafından teşekkür plaketi verildi.
(İHA)

Share