logo

15 Eylül 2007

Okullar açılırken sorunlar ve öneriler

Eğitim-Sen yetkilileri, 2007-2008 Eğitim Öğretim yılı başlarken
eğitimin sorunları ve yapılması gerekenleri açıkladı.
Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şubesi üyeleri, Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde yaptıkları basın açıklamasında eğitimle ilgili sorunları dile getirdi. Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Mahir Ulus, eğitimde başlıca sorunların binaların depreme dayanıksızlığı, derslik yetersizliği ve kadrolaşma olduğunu söyledi.
2007-2008 Eğitim-Öğretim yılının 17 Eylül 2007 tarihinde başlayacağını anlatan Ulus, şöyle konuştu: “Görünüşe göre bu yıl sorunlarımız daha fazla olacak. İzmir’de 50 civarında okul binasında deprem riski olmasına rağmen tedbir alınmamıştır. Bundan dolayı binlerce çocuğumuz ve eğitim çalışanı ölümle burun burunadır. Okul bahçeleri çok küçük alanlara sahip. Öğrenciler oyun alanlarından yoksun bırakılarak teneffüslerde sınıflara hapsedilmektedir. İmkansızlık nedeniyle okullarda boya ve temizlik sorunları
giderilmemiştir. Bu yüzden velilerden kayıt parası adı altında bağış alınmaktadır. Öğretmen açığı kapanmamıştır. Öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle kapatılmaktadır. Bu sorun genel olarak eğitimi ve eğitimcileri olumsuz etkilemektedir. Konak’ta bin üzerinde ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır.”
Eğitimde en büyük sorunun kadrolaşma olduğunu belirten Mahir Ulus, İzmir’de bir okulda ortalama 5 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni bulunduğunu söyledi. Bunların çoğunun yönetici konumunda olduğunu anlatan Ulus, şöyle konuştu: “Matematik kökenli yönetici yüzde 5, Türkçe kökenli yönetici oranı yüzde 7, Fizik kökenli yönetici oranı yüzde 3, Din Kültürü kökenli yönetici ise yüzde 36. Bu sonuçlar Türkiye’de kadrolaşmanın ne denli tehlikeli bir hale geldiğinin en çarpıcı örneğidir. Bu gibi
sorunların çözümü ise hep birlikte çözüm üretmektir. Bakanlık, eğitim çalışanları ve akademisyenlerle birlikte sorunları tespit ve çözüm yollarının tartışıldığı gerçek bir eğitimi şurası iile buna başlanılabilir. Yeteri kadar kaynak var yeter ki doğru kullanılsın.”

(İHA)

Share