logo

23 Ağustos 2013

Ödemiş Aktaş Barajı, 1580 Hektar Alanı Sulayacak

Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek, Kayaköy Beldesi yakınlarında inşaatı devam eden Aktaş Baraj şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy, Şirinköy ve Yeniköy köyleri ile Kayaköy Beldesi'ne ait toplam 1.580 hektarlık tarım arazisini sulayacak Aktaş Barajı’nın şantiyesinde yetkililerle görüşen Kaymakam Dölek, çalışmaların ulaştığı seviye hakkında bilgi aldı.

Dölek’e çalışmalar hakkında bilgi veren şantiye şefi Reşit Özdemir, barajın su kapasitesinin 44 milyon metreküp olacağını söyledi. Derivasyon tünelinin geçtiğimiz nisan ayında açıldığını şimdi ise 105 metre gövde yüksekliğine sahip olan barajın gövdesi için çalışmaların başladığını söyleyen Özdemir, baraj gövdesinin kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipi olarak inşa edileceğini kaydetti. Baraj gövdesi için 5 milyon metreküp dolgu malzemesi kullanılacağını belirten Özdemir, 2015 yılında barajın tamamlanarak suyun tutulabileceğini sözlerine ekledi.

Bölgeye can suyu olacak barajın bölgede sulu tarıma geçilmesinin yolunu açacağını kaydeden Kaymakam Abdullah Dölek ise, bölgede Beydağ, Aktaş ve Bademli barajları ile yaşanacak nem değişikliği konusunda üreticilerin doğru şekilde yönlendirilmesi gerektiğini n altını çizdi.

Dölek, “Barajlarla birlikte nem dengesi de etkilendiğinden bu durum ürün kalitesine de yansıyabiliyor. Bu konuda üreticilerimizin önemli görüşleri var. Örneğin incirin kalitesinde sıkıntı olduğu söyleniyor. Sulama maliyetleri azalıyor, suyumuz artıyor ancak üreticilerimizin de bu değişime göre ürün yetiştirmeleri gerekiyor. Yaşanan iklim değişikliği konusunda üreticilerimizi yönlendirecek kurumlarla işbirliği yapılmalı ve bölgede baraj sonrası döneme göre bir tarım politikası belirlenmeli. Tarım müdürlüğümüz, ziraat odamız, ziraat yüksekokulumuz ve sivil toplum kuruluşları ile yeni döneme göre bir planlama mutlaka yapılmalı” diye konuştu.

 

(İHA)

Share