logo

03 Mart 2007

NAKİL İÇİN 40 GÜNDE 12 KİLO VERDİ, BABASINI SAĞLIĞINA KAVUŞTURDU

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen karaciğer nakliyle Diyarbakırlı Mehmet Buğdaycı, babası Mehmet Mehdi Buğdaycı’ya ikinci kez hayat verdi. Nakil için 40 günde 12 kilo veren Buğdaycı, babasını sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.
Kendisine 10 yıl önce Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hepatit B’ye bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konduğunu açıklayan 35 yıllık evli ve 9 çocuk babası Mehmet Mehdi Buğdaycı (53), “İlaç tedavileri olumlu yanıt vermeyince doktorlarım iyileşmem için tek çözümün organ naklinde olduğunu söylediler. Doktorlarımızın tavsiyesi üzerine nakil için Ege Üniversitesi’ne gelmeye karar verdik” dedi.
Son 3 aydır Ege Üniversitesi’nde tedavi gördüğünü dile getiren Buğdaycı, “Nakil için tüm çocuklarım gönüllü oldu. Ancak biz yaşı daha genç olduğu için Mehmet’e test yaptırmaya karar verdik. İlk testlerde kilo sorununa bağlı karaciğerde yağlanma görüldü. Ancak kısa sürede kilo verince nakil yapılmaya karar verildi” diye konuştu.
Nakil konusu gündeme geldiğinde hiç düşünmeden test yaptırmayı kabul ettiğini açıklayan Mehmet Buğdaycı (29) ise, “Doktorlarımız nakil için kilo vermem gerektiğini söyleyince sıkı bir diyetle 40 günde 12 kilo vererek, 80 kilodan 68 kiloya indim. Bu sayede karaciğerdeki yağlanma sorunu da ortadan kalktı. Şimdi tek isteğim babamın eski sağlığına kavuşması” dedi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki nakil Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Plastik Cerrahi’den Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirildi.
(İHA)

Share