logo

07 Ağustos 2007

Muğla’da su altında resim sergisi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde resam Esra Demirci, Türkiye’de denizin altında ilk resim sergisi olduğunu belirttiği “Aynanın Öte Yanı” adlı resim sergisini açtı.
Son 2 yıl içerisinde yaptığı yağlı ve pastel 35 çalışmasını Bodrum Karada Kaçakçı Koyu’nda 6 ila 10 metre arasındaki derinlikte sergileyen Esra Demirci, bugüne kadar girişimlerin olduğunu ancak tam anlamı ile su altında resim sergisine rastlamadığını söyledi. Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Sualtı Derneği’nin (BOSAD) ve Cactus Hotels’in desteği ile açılan sergi, 26 ağustos 2007 tarihine kadar tüplü veya serbest dalış yapılarak incelenebilecek. Eserlerin bir kısmının su altına dalmadan suyun yüzeyinden
görülebileceği de kaydedildi. Öte yandan resimlerin satışa sunulduğu ve elde edilecek gelirin, BOSAD’ın Yapay Resif Projesi’nin devamı olan, deniz araçlarının çapa ve demirlerinin su altında tahribatının önüne geçmek için “Tonozlama” adı verilen proje için kullanılacağı öğrenildi.
Bu arada, resimlerin orjinali yerine ve kirlilik oluşturmamak için özel bir madde ile kaplanmış ve ekolojik sistemle sudan etkilenmeyecek bir yüzeye aktarılmış hali ile sergilendiği belirtildi. “Deniz hayat demek” diyen Esra Demirci, sergisinde denizin altında ve bazen de günlük hayatta hissettiklerini ve düşlerini resmettiğini söyledi. Tekne ile ilk konuklarını alarak deniz altındaki 80 metrelik parkurda sergilenen resimlerini beğeniye sunmak için Kaçak Koyu’na giden Esra Demirci, sergiyi açabildiği
için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Sergiyi gezenler arasında Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız da yer aldı. Müdür Yıldız, Esra Demirci’yi tebrik ederek, Bodrum’da sanatın gelişmesi adına yaptığı çalışmalardan dolayı kendisine teşekkür etti. Sergiyi gezdikten sonra tekneye çıkan baba Atilla Aktan ve kızı Deniz Aktan, serginin çok etkileyici olduğunu ve sergiyi çok beğendiklerini söyledi.
Sergi hakkında detaylı bilgiye http://esra.demirci.name internet adresinden ulaşabileceği bildirildi.

(İHA)

Share