logo

20 Ekim 2007

Muğla Vergi Dairesi Ramazan Bayramı süresince 5602 iş yerinde denetim yaptı

Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabetin önlenmesine ilişkin çalışmalarını Ramazan Bayramı süresince de sürdürdü. 126 denetim elemanı ile Ramazan Bayramı’nın üç günü Muğla merkezi ve ilçelerinde denetim yapan denetmenler, tescilsiz 4 iş yeri tespit ederken 5 bin 602 iş yerini denetledi.
Muğla Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, yaptığı açıklamada, “Geçen Ramazan Bayramı’nda vergi denetmenleri ve özel yoklama yetki belgeli memurların mükelleflere yapmış oldukları yoğun denetimde yaklaşık 14 milyon YTL hasılat tespit edildi” dedi. Başkanlığın faaliyete geçtiğinden bugüne kadar mükellef odaklı yaklaşımıyla özellikle kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabetin önlenmesine ilişkin çalışmaları sürdürdüğünü anlatan Aksoy, şöyle konuştu: “Yapılan çalışmalarda vergi mükellefiyetinde eksiklik olan
539 mükellefe cezalı tutanak düzenlenmiş, 124 bin YTL tutarında usulsüzlük cezası kesildi. 4 adet tescilsiz iş yeri tespit edildi. Mükellefiyetle ilgili görevlerini yerine getirmeyen veya eksik yerine getiren mükelleflerimiz, şüphesiz vergisel ödevlerini yerine tam ve zamanında yerine getiren mükelleflerimize haksız rekabet oluşturmaktadır. Haksız rekabetin giderilmesi şüphesiz kayıt dışı işlemleri ortadan kaldırmaya yönelik sonuç doğuracaktır.”
Aksoy, vergisel ödevlerin yerine getirilmesinde en temel hususun vergi borçlarının mükellefler tarafından süresinde bağlı oldukları vergi dairelerine yatırmaları olduğunu söyledi. Muğla Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, mükelleflerin teknolojik imkanlardan yararlanarak vergi borçlarını bankalar kanalıyla ve vergi dairelerine bizzat gelmeden yatırabildiğini anlattı.
Vergi Daireleri arasında standart uygulamaların yapılmasına hizmet etmek ve tahsilatın daha da etkinleştirilmesine yönelik başkanlık bünyesinde Tahsilat Koordinatörlüğü birimi oluşturulduğunu anlatan Aksoy, şöyle konuştu: “Muğla geliri giderini karşılayan 17 ilimizden 11. sırada yer alırken, İstanbul 1. sırada yer alıyor. Dünyaya açılan bir pencere konumundaki yeryüzü cenneti niteliğindeki ilimizdeki yatırımların üst seviyelerde pay alabilmesi zamanında ve eksiksiz ödenen vergilerle mümkün olabilecek.”

(İHA)

Share