logo

03 Mart 2007

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE TIP FAKÜLTESİ AÇILIYOR

YÖK DOSYAYI BAKANLIĞA SUNDU
Muğla Üniversitesi’ne bağlı olarak açılması planlanan Tıp Fakültesi için Yüksek Öğretim Kurumu’ndan onay çıktı. YÖK’ten onayın çıkmasının ardından YÖK tarafından dosya onaylanmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na sunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı dosyayı Bakanlar Kurulu’na imzaya açacak ve onaylandıktan sonra Muğla Üniversitesi bünyesinde resmi olarak Tıp Fakültesi kurulmuş olacak.
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, geçtiğimiz hafta sonunda YÖK’ten çıkan onayın resmi yazısının ellerine ulaştığını belirterek, YÖK tarafından Bakanlar Kurulu’nda onaylanması için yazının Milli Eğitim Bakanlığı’na 1 Mart 2007 tarihinde gönderildiğini açıkladı. Rektör Oktik, bundan sonra herkesin Tıp Fakültesi’ne destek vermesi gerektiğini belirterek, “Tıp Fakültesi hem Muğla için, hem de Muğla Üniversitesi için önemli. Tıp Fakültesi 1992 yılından bu yana gündemde olan bir tartışma idi. Geçtiğimiz yıl Muğla Üniversitesi’nin belirli bir olgunluğa erişmesinin ardından Tıp Fakültesi gündeme geldi. Yapılan araştırmalarda, Muğla’nın Tıp Fakültesi’ne ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. 20 Aralık 2006 tarihinde yapılan Muğla Üniversitesi Senatosu toplantısında gerekli dökümanlar ve veriler toplanarak senatoda Tıp Fakültesi açılması için karar alındı. Senato kararından sonra dosyalar YÖK’e gönderildi ve geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan YÖK toplantısından onay çıktı. YÖK 1 Mart 2007 tarihinde de dosyayı Milli Eğitim Bakanlığı’na sundu. Milli Eğitim Bakanlığı onay için dosyayı Bakanlar Kurulu’na sunacak. Onayın çıkmasından sonra kağıt üzerinde resmi olarak Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulmuş olacak. YÖK ve biz Tıp Fakültesi için üzerimize düşen görevi yaptık” dedi.
660 YATAKLI EĞİTİM HASTANESİ
Muğla Üniversitesi Rektörü Şener Oktik, “660 yataklı bir eğitim Hastanesi kurulacak. Bunun için 190 dönüm araziye ve 150 milyon dolar paraya ihtiyacımız var. Arazi için Üniversitemize yakın bir arazi olması konusuna özen gösteriyoruz. Kampüs alanından çok uzakta olmasını istemiyoruz. Arazi ile ilgili olarak girişimlerimiz var. Bu konuda olumlu karar çıkmasını bekliyoruz. Bugüne kadar işin takipçisi olduk. Bundan sonra da başta basın olmak üzere herkes işin takipçisi olmalı” diye konuştu.
(İHA)

Share