logo

12 Mart 2007

MODA TASARIMDA KARNAVAL ÇOŞKUSU

Bu yıl Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından üçüncüsü düzenlenecek olan “EİB Moda Tasarım Yarışması”nın ana teması Karnaval olarak vurgulandı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan basın toplantısında konfeksiyon sektörünün ağırlaşan dünya rekabet koşullarında kurtuluşunun tasarım ve markalaşmadan geçtiğini ifade eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, “Moda tasarım yarışmaları ile sektörümüze genç moda tasarımcılarını kazandırmak istiyoruz. Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü uluslararası alanda ileri götürecek adımları atmaya devam edeceğiz” dedi. Geçen sene 150 kişinin başvurduğu yarışmaya bu yıl en az 300 kişinin katılımını sağlamak için çalışmalara başladıklarını dile getiren Eskinazi, katılımcıların 2008 İlkbahar Yaz moda trendlerine uygun 5 hazır giyim ve en fazla bir avant garde olmak üzere 6 kıyafetten oluşan bayan koleksiyonu hazırlayacaklarını açıkladı.
Başvurular 6 Temmuz’da bitiyor

Katılımcıların yarışma sunum dosyalarını en geç 6 Temmuz 2007 tarihine kadar Ege İhracatçı Birlikleri’ne iletebileceklerine değinen Eskinazi, şöyle konuştu: “Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’na, en az lise mezunu, 30 yaşından gün almamış, marka olmayan ve daha önceki yarışmalarda dereceye girmemiş olan herkes katılabilir. Başvuruların ilk değerlendirilmesi Temmuz ayında yapılarak 30 finalist belirlenecek. İkinci aşamada 30 katılımcı jüriye koleksiyonlarının sözlü ve görsel sunumları yapacak ve jüri 12 katılımcıyı belirleyecek. Jüride dünyanın ünlü tasarımcılarında isimlerin de olması için çalışıyoruz. Birincilik ödülü 10 bin YTL, ikincilik ödülü 6 bin YTL ve üçüncülük ödülü 4 bin YTL’dir”

Yarışmada dereceye girenlerin yurtdışında eğitim almalarını sağlamak istediklerini belirten EİB Moda Tasarım Yarışma Komitesi Başkanı Emre Kızılgüneşler ise, bu konuda çalışmalarını son noktaya getirdiklerini ve bu imkanı dereceye giren yarışmacılara sunabileceklerini söyledi. Kızılgüneşler, ayrıca İstanbul ve İzmir’deki üniversitelerde moda tasarım yarışmasına ilişkin sunumlar yapacaklarını sözlerine ekledi.

NEDEN KARNAVAL?

“ Tutkular, arzular ve neşe; bunların tümü yaşama sevinci ve zevk kutlaması karışımında birleşir, bütünleşir, karnaval da…. Hangi gözle baktığımız önemlidir tesadüflerle dolu hayatımıza. Bir yandan güzelliği ve saflığı, bir yandan da yaşanan kaosu anlatır bizlere. Dinamizmi çevremizi sarar, bizi büyüler adeta. Kanraval yaşadıklarımız ve yaşamımızdır, geçmişimiz ve geleceğimiz…”

Fotoğrafaltı: Süleyman Subaşı (EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Üyesi), Ebru Özcan (Manken), Emre Kızılgüneşler (EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı), Merve Karan (2005 Türkiye Güzeli Manken), Jak Eskinazi (EHKİB Başkanı), Ürün Desen (Manken), Hülya Sertbaş (EİB Moda Tasarım Yarışması Komitesi Başkan Vekili) ve Öner Evez (Kareograf)

(Mücadele)

Share