logo

27 Haziran 2013

Mesleki Eğitimin AB Ülkelerinde Nasıl Uygulandığı Araştırılacak

Saruhanlı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğretmenleri ile iş adamları ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kalkınma Bakanlığı’nca kabul edilen bir proje kapsamında mesleki eğitimin Avrupa Birliği ülkelerinde nasıl uygulandığı görmek için Almanya ve Hollanda’da araştırma yapacaklar.

Saruhanlı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Niyazi Akkuş, 3 ortak kurumla hazırladıkları “Mesleki ve Teknik Eğitimde Yeterliliklere Dayalı Yenilikçi Uygulamalar” projesinin Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans tarafından kabul edildiğini bildirdi. Leonardo da Vinci Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Hareketlilik Projeleri çerçevesinde değerlendirmeye sundukları projelerinin kabul edilen 98 proje arasında yer aldığını belirten Akkuş, projelerine 65 bin lira destek sağlandığını kaydetti.

Proje kapsamında önümüzdeki Şubat ayında Mesleki Eğitimin Avrupa Birliği ülkelerinde nasıl uygulandığı incelemek için Almanya ve Hollanda'ya araştırma gezisine gideceklerini anlatan Akkuş, şöyle dedi: “Proje, okulumuzun öncülüğünde Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Güres Tavukçuluk ve AB-AD ziraat aletleri firmalarının desteğiyle hazırlandı. Proje kapsamında ikisi engelli olmak üzere toplam 18 katılımcı, iki grup halinde Almanya’nın Berlin, Hollanda’nın Rotterdam kentlerine gidecekler. Burada, modül bazı öğretim, öğretim araç ve gereçleri ortamlarının hazırlanması, modüle dayalı ölçme ve değerlendirme, yeterliliklere göre sertifikalandırma, diploma alma ve ekleri, kredi transferi, yatay ve dikey geçişler, okulların akredite edilmesi gibi konuların bu ülkelerde nasıl uygulandığını inceleyip, bunları okullarımıza aktaracağız.”

(İHA)

Share