logo

18 Ağustos 2007

Manisa’da çıkan yangın bölgeyi çöle çevirdi

Manisa Sabuncubeli mevkiinde başlayarak Bornova Yakaköy’e kadar ilerleyen yangının söndürülmesinin ardından bölgeye giden vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.
Manisa’da 350 hektar ormanlık alanın kül olduğu yangının söndürülmesinin ardından ev ve arazilerine dönen vatandaşlar büyük üzüntü yaşadı. Yangında meyve ağaçları ve üzüm bağlarının hasar gördüğü tespit edildi. Yangının söndürülmesinden sonra çevreyi gezen köylüler, yangın öncesi yemyeşil olan alanların şimdi terkedilmiş bir savaş alanına benzediğini belirtti. Evi yanan ve bahçeleri hasar gören bir köylü, “Evlerimiz, bağlarımız, bahçelerimiz çıkan yangında tamamen yandı. Biz buralara gözümüz gibi
bakıyorduk. Bütün geleceğimizi buraya bağlamıştık. Cennetimiz cehenneme döndü. Telafisi yıllar sürecek bir zarara uğradık ama tek tesellimiz canımıza bir şey olmadı. Ölü ve yaralı yok. Bu hem bizim için hem de ülkemiz için tek tesellidir” diye konuştu. Dün yangın sırasında bölgeye gelen Orman Bakanı Osman Pepe, yanan alanların bir yıl içerisinde tekrar yeşillendirileceğini belirtmişti.

(İHA)

Share