logo

08 Şubat 2007

KÜTAHYA’DA RESTORE ETTİRİLEN 457 YILLIK MEDRESE, EL SANATLARI ÇARŞISI OLDU

Kütahya’da restore ettirilen 457 yıllık tarihi medrese, el sanatları çarşısı oldu.
Ali Paşa Mahallesi Balıklı Caddesi Serçe Sokağı’nda bulunan ve duvarlarının bir kısmı toprak altında kalan 457 yıllık medrese, 3 yıllık çalışmanın ardından restore ettirildi. Restorasyon sonucu 10 işyeri ve 1 kafeteryası bulunan bina, Kütahya Terziler Odası Başkanlığı’na kiraya verildi. Terziler Odası Başkanlığı çok sayıda ile firma olduğu için kura çekti. Terziler Odası Başkan Yardımcısı ve nakış öğretmeni Emine Tunçkafa, “Rüstem Paşa El Sanatları Çarşısı ilimizde gerçekten büyük bir eksikliği giderdi. Burada faaliyet gösterecek olan firmaları kura ile belirledik. Kuraya girecek olan firmalardan Kütahya veya Türkiye dışında sergi açma şartı istedik. Bu kritere uyan firmalar arasında çektiğimiz kura ile 10 meslektaşımıza faaliyet göstermesi için işyerlerini kiraladık” dedi.
Tunçkafa, binanın mülkiyetinin Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olduğunu bildirdi. Tunçkafa, Rüstem Paşa El Sanatları Çarşısı’nın resmi açılışının önümüzdeki günlerde Kütahya’ya gelecek olan Başkaban Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.
Kaynaklarda, tarihi medresenin Kanuni Sultan Süleyman Han devrinde, 1520-1566 yılları arasında Kütahya’da valilik yapan Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirildiği rivayet ediliyor.
(İHA)

Share