logo

09 Şubat 2007

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ!

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen doğa gezileri devam ediyor. Hamzabey Deresi Vadisi’nde gerçekleştirilen ve kalabalık bir doğa severin katıldığı yürüyüş ile küresel ısınma sonucu meydana gelen kuraklıklar ve muhtemel susuzluğa dikkat çekildi.
Karacahisar köprüsünden başlayan doğa yürüyüşü, Hamzabey Deresi’ni takiben toplam 17 kilometre sürdü. Vadideki, vahşi kayalıklar arasında oluşan biyolojik çeşitlilik ve yaban hayatının buraya ayrı değer kattığı gözlemlenirken, geziye katılanlar vadinin erişilmez kayalıklarında yuva yapan kaya kartallarını, endemik bitki türlerini, vadi boyunca bitki aralarında üreyen ve barınan yüzlerce kuş türünü gözlemleme fırsatı buldu.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, sün günlerde gündemde olan Küresel ısınma, kuraklık ve susuzlukla ilgili gelişmelere dikkat çekmek için Hamzabey Deresi Vadisi’nin parkur olarak seçildiğini belirterek, yaptıkları gezi sırasında suyun tabiatı ne kadar zenginleştirdiğini gözlemleme fırsatı bulduklarını söyledi.
(İHA)

Share