logo

24 Ekim 2007

Kültürlerin beşiği Anadolu gösterisi pamukçuları mest etti

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi (ICAC) Delegeleri, zeybek, mehter ve Konya Mevlevi Topluluğu’nun gösterilerini hayranlıkla izledi.
Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana hammaddesi pamuğun yol haritasını belirlemek için İzmir’de toplanan Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi Delegeleri, dün gece Atatürk Kültür Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü, İzmir Halk Dansları ve Gösteri Sanatları Derneği (İZHADA), Manisa Şehzadeler Mehteri ve Konya Mevlevi Topluluğu’nun gösterilerini izleyerek unutulmaz bir gece geçirdi.
“Kültürlerin Beşiği Anadolu” başlığı ile Ege Üniversitesi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Ana Sanat Dalı Başkanı Şahin Ünal ve İZHADA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güzel Kasap tarafından ICAC Genel Kurulu için özel hazırlanan gösteride, dünyanın 50 değişik ülkesinden gelen 600 civarındaki misafire sema, zeybek, mehter, horon, teke, tef dansı, davul şov ve yiğitler dansı izlettirildi. Türk kültürünün ana evreleri ve oyunlar hakkında İngilizce olarak ICAC delegelerine gösteri öncesinde broşür
dağıtıldı. Gecenin sonunda gösteriden büyük bir keyif alan ICAC delegeleri sanatçıları dakikalarca ayakta alkışlandı. Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel, Ege Üniversitesi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Ana Sanat Dalı Başkanı Şahin Ünal’a sahnede çiçek verdi gösteriyi başarıyla hazırlayan ekibe teşekkürlerini iletti.

(İHA)

Share