logo

07 Ağustos 2013

Küçük Esnaf Avm’lerden Yana Dertli

Manisa Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mesut Dalkara küçük esnaf ve sanatkarın satış yapamadığı için ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek bunun nedeninin ise AVM’ler olduğunu dile getirdi.

Manisa Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mesut Dalkara Manisa’daki küçük esnaf ve sanatkarının satış yapamaması hakkında açıklamalarda bulundu. Küçük esnaf ve sanatkarın çok ciddi bir durgunluk içerisinde olduğunu belirten Manisa Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mesut Dalkara, “Bu durgunluğun nedenini bir türlü çözemiyoruz. Kurulan AVM’lerin bize vermiş olduğu bir zararın göstergesi olarak görüyorum. Bu yüzden küçük esnaf ve sanatkar çok ciddi bir sıkıntı içerisinde. Bayrama 3 gün kaldı. Eskiden 10-15 gün içerisnde hareketlilik başlardı. Aslında bziim küçük esnaf ve sanatkardaki ürünler de çok ucuz ve kalitelidir. Biz de bu yönde kendinimizi geliştirdik. Hükümetin bu soruna bir el atması gerekiyor. Çünkü küçük esnaf ve sanatkar ekonominin kılcal damarlarıdır. Biz olamazsak ekonomide bir durgunluk olur. Çok ciddi bir şekilde marketler ve AVM yasasının gündeme gelip bir şekilde sorunun çözülmesi lazım. Kimse bu sorunlara karşı cevap vermiyor. Merkezlerde AVM’ler çoğalmaya başladı. Onun için küçük esnaf ve sanatkarın durumu ne olacak diye merak ediyoruz." dedi.

Bundan 10 gün önce Zabıta Müdürlüğü ile birlikte bir komisyon kurduklarını ifade eden Dalkara, "Bayram öncesinde bir ekip çalışması yapıyoruz. 20-25 tane ekip dışardan gelen satıcılara fırsat vermeyecek. Bayram alışverişi yok denecek kadar az şuanda. Bu durgunluk 10 günden beri sürmektedir. Ben böyle bir dönemi hayatımda görmedim. Arkadaşlarımız da şaşkın vaziyette. Çünkü bayrama 3 gün kaldı. Bundan sonra satışlar olur mu bilemeyiz. Ama ciddi bir sıkıntımız var. AVM bizleri etkilioyordu ama bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorduk. AVM’lere baktığımızda her yer tıklım tıklım. AVM’deki ürünün kalitesi tartışılır. Oradaki ürün kaliteli gibi görünüyor ama bizim esnafımızında kalitesi ortadadır. Tüketiciyi de adil davranmaya davet ediyorum. Çünkü rekabette bizleri de görmeli ve bizlerin ürünlerine de bakamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share