logo

28 Eylül 2007

Korelilerden Tire’ye 200 bin dolarlık jest

Dünya tütün devlerinden KT&G, Tire Organize Sanayi Bölgesinde aldığı yatırım kararından sonra TOSBİ bünyesinde yer alacak konferans salonunun yapımı için 200 bin dolar bağışta bulundu.
TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO Meclis Üyesi Kamil Porsuk, KT&G’nin Tire’de ikinci kez yatırım kararı almalarının kendilerini son derece mutlu ettiğini ifade ederek, “Tire Organize Sanayi Bölgesinde beraber çalışmaktan dolayı onur duyuyoruz. Gelişen ve büyüyen TOSBİ’de sosyal yaşam çerçevesinde kendileri konferans salonu yaparak katkıda bulunmak istediklerini belirttiler. Bildiğiniz gibi British American Tobacco (BAT), şirketi de kentimize sinema salonu yapmıştı. Yakın bir gelecekte buna benzer yatırımlarla belki de butik bir organize sanayi bölgesi yaratmış olacağız” Şeklinde konuştu.
KT&G Genel Müdürü Bok İn Beak ise şirket olarak Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceklerini ve 15 mart 2008’de üretime geçmeyi planladıklarını söyleyerek, “Tire Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımımızı Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerine yönelik bir üretim üssü olarak görüyoruz. 2003’te TOSBİ’den yatırım amacıyla 145 bin metre kare arazi almamıza rağmen daha sonra tütün yasasının 6. maddesinde yapılan üretimin yeni teknolojiyle yapılması kararından sonra bazı sıkıntılar yaşadık. Oysa biz Güney Kore’deki fabrikalarımızda kullandığımız teknolojiyi kullanmayı hedeflemiştik. Şimdi bu sıkıntıları aşarak 2007’de tekrar yatırım kararı aldık. Tire’den son derece memnunuz. Memnuniyetimizi göstermek amacıyla konferans salonu için 200 bin dolar bağışta bulundu” şeklinde konuştu. Tire’nin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Sıtkı İçelli de Korean Tobacco şirketinin Tire’de yatırım yapmasının Güney Kore ile Türkiye’nin çeşitli alanlarda iş birliğinin önünü açacağını ve kendilerinin Tire kentiyle sosyal alanda da bütünleşeceğini söyledi.
TOSBİ Bölge Müdürü Galip Kılınç KT&G’nin katkılarıyla TOSBİ bünyesinde yapılacak 250 kişilik konferans salonunun 20 bin metrekare alanda Korelilerce inşa edileceğini belirterek, “Ekim ayı içerisinde inşaat çalışmalarımız başlayacak. Şubat 2008’de bitirerek hizmete açmayı planlıyoruz. 600 metrekare kapalı alana sahip olacak tesisimizde üç adet eğitim salonumuz da yer alacak. Bu salonlardaki eğitim çalışmalarımızda sanayicimizde nitelikli eleman yetiştireceğiz. Ayrıca salonumuz konser, gösteri ve tiyatro gibi kültürel faaliyetlerde de kullanılabilecek” diye konuştu. Öte yandan TOSBİ’ deki törene Tire Kaymakamı Cezmi Türk Göçer, Garnizon Komutanı Yzb. Feramis Duran ve Emniyet Müdürü Muzaffer Coşkun da katıldı.

(İHA)

Share