logo

05 Eylül 2007

Kaunos Antik Kenti Tiyatrosunda sema gösterisi

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Dalyan Kanalı kenarında yer alan Tarihi Kaunos Antik Kenti Tiyatrosu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunca sema gösterisi yapıldı. Gösteride 12 yaşındaki semazen Cüneyt Kaya izleyenlerden yoğun ilgi gördü.
Sema gösterisini Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Doğru, Kazılar ve Müzeler Daire Başkanı Melih Ayaz, Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Ortaca Kaymakamı Salih Yüce, Köyceğiz Kaymakamı İbrahim Çomaktekin de izledi.
Muğla Valiliği, Başkent Üniversitesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü iş birliğinde Kaunos Antik Kenti’nde yapılan gösteriyi
gerek yöre halkı ve gerek yörede tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler
izledi. Sema gösterisini “Sağır Oda” dizisinin baş rol oyuncusu Ömer Duru (Aras Dağlı) da izledi.
Sema gösterisinden önce bir dakikalık saygı duruşu yapıldı sonra İstiklal Marşı okundu. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Kaunos Antik Kent Arkeolojik Kazı Kurtarma Başkanı Prof.Dr. Cengiz Işık yaptığı konuşmada çok heyecanlı olduğunu belirterek “Bir yıl aradan sonra Kaunos Tiyatrosunda bulunmanın heyecanını yaşıyorum. Mevlana’nın doğumunun 800. doğum yıldönümünü kutlamak için buradayız. Geçen sene olduğu gibi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 125. yıl doğum gününü kutladığımız gibi.
Sevgiyi, hoş görüyü gönüllere akıtmayı ilke edinmiş Mevlana’yı anmak için buradayız. Bakanlığımız adına buradaki temsilciliğine, Muğla Valiliğine ve diğer yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmasında “Adalet Bakanlığı’nı unutmak mümkün mü?” diyen Işık, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü Dalaman Tarım Açık Cezaevi hükümlülerinin çalışmaları neticesinde Kaunos bir park haline geldi. Kaunos için kazılarımız devam etmektedir. Bizim için olmazsa olmazlarımız var. Buradaki kazı çalışmalarımızın yanında diğer tarihi değerleri tamir ve bakımları da yapılmaya başlanmıştır. Bakanlığımızın maddi ve manevi desteği ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çalışmalarımızda artık Başkent Üniversitesi var.
Bu güne kadar böyle çalışma imkanları bulamamıştık.”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar ve Müzeler Daire Başkanı Melih Ayaz ise, Mevlana’nın dünya barışına önemli katkı sağladığını belirterek “Bakanlığımız ve Başkent Üniversitesi kazı politikaları ile Kaunos Kenti’nde kazı çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmanın ödülü olarak Kaunos Antik Tiyatrosu’nda Mevlana’nın doğumunun 800. yıl kutlamaları içinde sema gösterisi yapılmasına karar verildi” dedi.
Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Doğru ve Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından sahne alan semazenlerin gösterisi ilgiyle izlendi.

(İHA)

Share