logo

10 Mart 2007

KADIN ÇİFTÇİLER KIYASIYA YARIŞTILAR!

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından tüm yurtta gerçekleştirilen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” yarışması, Aydın Tarım İl Müdürlüğü’nde bugün gerçekleştirildi. Yarışma öncesi 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla bayan yarışmacılara ve çiftçilere karanfil dağıtıldı. Dört gurubun katıldığı ve oldukça çekişmeli geçen yarışmalara Söke’den katılan Elvan Gümüş ve Feray Karayiğit Aydın birincisi oldular.
Kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmak, sosyal aktiviteler de bulunmaları sağlamak, yapılan eğitim çalışmalarının sonuçlarını görmek ve tarımsal konulardaki bilgilerini ölçmek amacıyla Tarım İl Müdürlüğü Salonu’nda yapılan yarışmaya 4 gurupta 8 bayan katıldı. Yarışma öncesi konuşan Aydın vali yardımcısı Mehmet Öksüz, tarımın ve bilinçli üretimin önemine değinerek, Tarihten bu yana her zaman üretime katkıda bulunan Türk Kadının bilinçli olmasının öneminden söz etti. Bu yıl hedeflerinin Türkiye Şampiyonu olmak olduğunu belirten Aydın Tarım İl Müdür Vekili Hasan Ünal ise birinci gelen gurubun 11 Mayıs’ta yapılacak bölge finaline kadar özel eğitimciler tarafından yarışmaya hazırlanacağını belirterek “Bu yıl Bölge Şampiyonasına Aydın ilimiz ev sahipliği yapacak. 11 ilin yarışacağı bölge finalinde Aydın’ın birinci gelmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.
Yarışmayı özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlendiklerini belirten Ünal açıklamasında “Kadınlar tarımsal işlerde üreten, değerlendiren, pazarlayan ve ev içi rolleri açısından da tüketen bireyler olarak önemli bir konuma sahiptir. Gerek işletme yönetiminde gerekse diğer işlerde kadın, önemli işlevler yüklenmiştir. Ülkelerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapılarına göre kadına yüklenen roller ve kadından beklentiler çok değişiktir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, kadınların kaynaşmalarını, kendilerine güven duymalarını ve girişimci ruhlarını ortaya çıkarmak amacıyla bu yarışmaları düzenlemektedir” dedi.
Yarışmalara Aydın Merkez, Kuyucak, Kuşadası ve Söke’den ikişerli guruplar halinde 8 bayan katıldı. İnsan sağlığı, hayvan sağlığı, temizlik, yemek, tarım gibi konulardan oluşan 20 sorunun sorulduğu yarışmada Sökeli bayanlar adına yarışmaya katılan Elvan Gümüş ve Feray Karayiğit il birincisi oldular. Yarışmaya, Aydın vali yardımcısı Mehmet Öksüz, Tarım İl Müdür Vekili Hasan Ünal, Aydın Ziraat Odaları Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu, Aydın Arıcılar Birliği başkanı Kadir Kılıç ve çiftçiler katıldı. Yarışma sonunda dereceye giren bayanlara altın hediye edilirken, yarışmaya katılan tüm bayanlara da mutfak malzemeleri hediye edildi. Günün anısına yarışmacı bayanlar protokolle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.
(İHA)

Share