logo

13 Ağustos 2013

Japon Kızına Türk Düğünü

Japonya’da öğretmenlik yaparken tanıştığı Yayoi Omura (27) ile evlenen Soydan Selamet, sevdiği kız için memleketi İzmir'in Torbalı ilçesinde önce sevgilisinin Müslüman olmasını sağladı sonra da Türk örf ve adetlerine göre kına gecesi ve düğün merasimi yaptı.

Türk gencin, Türk ve Japon bayraklarının asıldığı Torbalı ilçesindeki evinin bulunduğu sokakta yapılan kına gecesi ve düğün merasimi Türk ve Japon kültürlere sahne oldu. Türk örf ve geleneklerine göre yapılan kına gecesi ve düğün merasiminde Soydan Selamet ile Yayoi Omura (27) çifti, konukları Japon geleneksel kıyafetleriyle selamlayarak karşıladı. Türkçe şarkılar eşliğinde dans eden Japon gelin, "Fidayda" adlı Ankara oyun havasında oynadı. Soydan Selamet, Osaka şehrine 10 yıl önce Japonca öğrenmek için gittiğini söyleyerek, orada bir okulda öğretmenlik yapmaya başlayınca bu ülkede yaşamını sürdürmeye karar verdiğini belirtti. Bu sırada Yayoi ile tanıştığını ifade eden 30 yaşındaki Soydan, arkadaşlıklarını ilerletince evlenmek istediklerini kaydetti.

ADI "SELMA" OLDU

Yayoi'nin Müslümanlığa olan ilgisinin küçük yaşlarda başladığını, kendisi ile tanıştıktan sonra Müslüman olmaya karar verdiğini söyleyen Soydan Selamet, şöyle konuştu: "Geçen Mart ayında Yayoi Müslüman olup Selma adını aldı. Nisan ayı gibi evlenmeye artık kesin karar verdik. Aileler önce hoş karşılamadı ama birbirlerini tanıyınca bize destek oldular. Kültürlerimiz farklı ama birbirimize destek olacağız. Birbirimizi çok seviyoruz. Bundan sonraki yaşamımızda ikimizin de birbirimizden öğrenecek çok şeyi var. Zamanla o benim ben onun kültürünü tanıyıp yaşayacağız.” 

(İHA)

Share