logo

23 Kasım 2007

İZTO’da fildişi sahili ile iş ve yatırım imkanları toplantısı yapıldı

Fildişi Sahili Ankara Büyükelçisi Kessie Raymond Koudou, politik istikrarsızlık ortamının ardından ülkesinde ekonominin yeniden canlanmaya başladığını belirterek, “Ülkemizde Türk inşaat şirketlerinin değerlendirebileceği projeler ve yatırım imkanları mevcut. Bunları hayata geçirmek için yardımlarınıza ihtiyacımız var” dedi.
Fildişi Sahili Ankara Büyükelçisi Kessie Raymond Koudou, İzmir Fildişi Sahili Fahri Konsolosu Altan Ünsal, Fildişi Sahili Cumhuriyeti kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 19 kişilik heyet İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret etti.
Fildişi Sahili’nden İzmir’e gelen 19 kişilik heyet için ikili görüşmeler öncesi iki ülke arasındaki iş ve yatırım imkanlarının değerlendirilmesine yönelik düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan İZTO Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, İzmir’in Uzakdoğu ve Ortadoğu’nun batı dünyasına açılan penceresi olduğuna dikkat çekerek, 5.5 milyar dolarlık ihracat hacmiyle de ticaretin ve yatırımın merkezi olduğunu söyledi. Ege Bölgesi’nden ihracat yapılan ülkelerin başında ABD ve AB ülkelerinin geldiğini belirten
Kazançoğlu, Fildişi Sahili’nin 2006 yılı rakamlarına göre 57. sırada olduğunu, ülkeye yapılan ihracatın ise yaklaşık 10 milyon dolar olduğunu kaydetti.
İzmir’in EXPO adaylığı ile ilgili de konuşan Kazançoğlu, “EXPO adaylarını oylayacak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyeleri arasına dün akşam Fildişi Sahili de katıldı. Bu yarışta Fildişi Sahili’nin desteğini bekliyoruz” dedi.
Fildişi Sahili Ankara Büyükelçisi Kessie Raymond Koudou, ülkesinde ekonominin yeniden canlanmaya başladığını belirterek, ulusal açıdan ülke ekonomisini daha sağlam temellere oturtmak için çalıştıklarını söyledi. Türkiye ekonomisinin kendileri için önemli olduğunu ifade eden Koudou, ülkesinin politik istikrarsızlık ortamını geride bıraktığını, barış ortamının tesis edildiğini belirterek, ”Türk inşaat şirketlerinin değerlendirebileceği pekçok yatırım imkanı var. Başkentimiz olan Abidjan’nın
Yamoussoukro’ya taşınması konusunda projeler mevcut. Bunları hayata geçirmek için yardımlarınıza ihtiyacımız var. Daha cumhurbaşkanlığı sarayımız bile yapılmadı. Türk inşaat şirketlerini ülkemize yatırım yapmaya bekliyoruz. Türk işadamları ülkemizde para kazanabilir. Sizler ülkemizde para kazanırken, bundan ülkemiz de kazançlı çıkacaktır” dedi. Koudou, AB üyeliği yolunda atılımlar yapan Türkiye ile ticari ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti.
İZTO Meclis Başkanı Necip Kalkan ise 10 yıl içinde Türkiye’nin 100 milyar dolar olan ticaret hacmini 500 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, bu hedefin gerçekleşebilmesi için Fildişi Sahili gibi ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

(İHA)

Share