logo

17 Ağustos 2007

İZSU’dan elektrik kesintisi açıklaması

İZSU Genel Müdürlüğü, Büyükşehir sınırlarına dahil edilen bazı ilçe ve beldelerdeki su sıkıntısının, elektrik kesintilerinden kaynaklandığını açıkladı.
İzmir, zamanında alınan önlemler ve erken başlayan tasarruf kampanyasıyla kuraklığa rağmen susuzluk yaşamazken, sık sık meydana gelen elektrik kesintileri, bazı ilçe ve beldelerde su problemi yaşanmasına neden oluyor. 5216 sayılı yasayla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan Yeni Foça, Aliağa, Özdere, Seferihisar, Urla ve Kemalpaşa gibi yerleşim birimlerinde son günlerde elektrik kesintilerine bağlı olarak su sıkıntısı yaşanıyor.
İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu bölgelerde içme suyu kuyulardan derin kuyu pompaları kullanılarak sağlanıyor. Son günlerde elektriklerin sık sık kesilmesi ise su üretimi ve dağıtımını olumsuz yönde etkiliyor. Elektrikle çalışan pompaların devre dışı kalması nedeniyle, bu bölgelere su verilmesinde zaman zaman aksamalar yaşanabiliyor. Yaşanan elektrik kesintisi sadece pompaların bulunduğu bölgeyi değil, bu pompalar vasıtasıyla su alan uzak bölgeleri de etkiliyor. Gerenköy’deki elektrik kesintisi nedeniyle bu bölgedeki pompaların devre dışı kalması, buradan beslenen Yeni Foça’da su kesintisine neden olabiliyor. Aynı şekilde İçmeler veya Zeytinalanı’nda yaşanan elektrik kesintisi de Urla ilçesini etkiliyor. İZSU Genel Müdürlüğü, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların suların sık sık kesildiği yönündeki şikayetlerinin çoğunlukla elektrik kesintisi kaynaklı olduğunu belirterek, konuyu İzmirlilerin bilgisine sundu.

(İHA)

Share