logo

20 Kasım 2007

İzmir’e gurur veren ödül

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çin programının son gününde, İzmir halkı adına büyük bir gurur yaşadı. Pekin’de düzenlenen “1. Çinli ve Yabancı Çokuluslu Şirketler Uluslararası CEO’ları Yuvarlak Masa Toplantısı”na katılan ve dünyanın önde gelen işadamlarına hitaben iki günde iki ayrı konuşma birden yapan Başkan Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl Çinli yatırımcılar tarafından “Dünyada yatırım yapılabilecek en iyi kentlerinden biri” seçilen İzmir’in ödülünü de törenle aldı.
Aralarında Çinli ve uluslar arası pek çok büyük şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’ları ile dünyanın çeşitli bölgelerinden belediye başkanlarının ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı ödül töreninden önce bir konuşma yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’in, Avrupa’ya açılmak isteyen Çinliler ile Orta Asya’ya açılmak isteyen ABD’li ve Avrupalı firmalar için lojistik anlamda büyük avantajlar sunduğunu söyledi.
Türkiye pazarının çok genç olmasının, yabancıları yatırıma teşvik eden önemli bir etken olduğunu kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Türkiye’de, uzun yıllar boyunca, sanayi ve ihracat denince ilk akla gelen kent, İzmir olmuştur. Bunda, limanı ve Uluslararası Fuarı kadar, kentteki yatırımcı ruhun da önemli etkisi vardır” dedi.
İzmir ve çevresinde arsa fiyatlarının, özellikle İstanbul ve civarına göre 3-4 kat daha ucuz olmasının, yabancı yatırımcıların bölgeye olan ilgisini artırdığına dikkat çeken Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Türk sanayinin en yoğun olduğu Marmara bölgesinde, organize sanayilerin arsa metrekare fiyatı 100 ile 160 dolar arasında değişmektedir. İzmir’de ise bu rakam 25 ile 40 dolar arasındadır. Üstelik İzmir’deki yaşam koşullarının, İstanbul ve Marmara’ya göre daha ucuz olması, firmaların nitelikli elemanlar için, ortalama yüzde 25 daha düşük bütçeler ayırmasına olanak sağlamaktadır. Bu da yatırımcılar için çok önemli bir avantajdır”
İlgiyle dinlenen konuşmasında, İzmir’in EXPO adaylığına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Tarihi, kültür mozaiği, ticari önemi, jeopolitik konumu ve çok renkliliğiyle özel bir yere sahip olan kentimiz; geleceğini şekillendirme hedefine ulaşmayı kolaylaştıracağına inandığımız EXPO ile, farklı kültürlere ev sahipliği yapmayı, bir dünya kenti olmayı istiyor. ‘Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık’ olarak belirlediğimiz EXPO temamız, İzmir’in antik çağdan bu yana önemli bir sağlık merkezi olarak anılmasıyla güç buluyor. İnanıyoruz ki İzmir; adaylığını açıkladığı EXPO 2015 için, her yönüyle ideal bir evsahibi olacaktır” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan sonra kürsüye gelen İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ve ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer de, İzmir’i yatırım avantajlarını anlatarak uluslararası firmaların yöneticilerini kente davet etti.
Daha sonra gerçekleştirilen ödül töreninde, geçtiğimiz yıl Çinli yatırımcılar tarafından belirlenen “Dünyada Yatırım Yapılabilecek En İyi 70 Şehir”e ve “En iyi 40 Yatırım Bölgesi”ne ödülleri verildi. Seçilen 70 kentten 51 tanesinin Çin kenti oluşu, İzmir’e verilen ödülün değerini daha da artırdı. İzmir’le birlikte ödül alan diğer yabancı kentler ise Addis Ababa (Etiyopya), Berlin (Almanya), Bern (İsviçre), Budapeşte (Macaristan), Kopenhag (Danimarka), Doha (Katar), Harare (Zimbabwe), The Hague (Hollanda), Koszalin (Polonya), Kiev (Ukrayna), Londra (İngiltere), Melburne (Avustralya), Port Louis (Mauritius), Madrit (İspanya), Stockholm (İsveç), Viyana (Avusturya) ve Windhoek (Namibya) oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ödülünü, Global Compact’ın kıdemli danışmanı ve Organizasyon Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Frederick C.Dubee’nin elinden aldı. Aynı törende “Dünyanın yatırım yapılabilir en iyi 40 serbest bölgesi”nden biri seçilen ESBAŞ’ın ödülünü de, Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer aldı. Türkiye aynı zamanda, Çin Halk Cumhuriyeti için Brezilya ve Rusya ile birlikte “Dünyanın yatırım öncelikli üç bölgesi” arasında yer alıyor.

(İHA)

Share