logo

29 Ağustos 2007

İzmir’de süper kriz merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşanabilecek her türlü krizde komuta merkezi olarak devreye girecek bir ?Kriz Yönetim Merkezi? kuruyor. Merkez, sadece sel, deprem, heyelan, yangın gibi doğal afetler veya kimyasal tehdit ve tehlike yaratan salgın hastalıkların baş göstermesi gibi kriz anlarında değil, günün 24 saati kontrol ve güvenlik amacıyla da devre de olacak.
Kriz anında ayakta kalabilmesi gerektiği düşüncesinden hareketle 10 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak standartta inşa edilen merkez, krizi yönetenlerin de tüm ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde dizayn ediliyor. Kesintisiz muhaberenin sağlanabilmesi için normal ve uydu telefon bağlantısı, internet ve faks gibi pek çok alternatif iletişim olanağının yanı sıra, video konferans sistemi kurularak kriz bölgesinin merkezden görülmesi ve yönlendirmenin daha sağlıklı yapılması planlanıyor. Merkezde MOBESE ile bütünleşme sağlanarak bir izleme sistemi kurulması, ayrıca itfaiye ve AKS 110 araçlarına GPS takılması suretiyle de kriz anlarında araçların sağlıklı yönlendirilmesi planlanıyor. İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Toros’taki Eğitim Tesisleri’nde inşa edilen merkezin teknolojik altyapı çalışmaları ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren bilgi teknolojileri kurumu ÜNİBEL A.Ş. ile koordineli yürütülüyor.
İnşaat çalışmaları devam eden ?Kriz Yönetim Merkezi?nin tüm ülkeye örnek olacağını bildiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ?Burası kendi alanında Türkiye’nin en modern merkezlerinden biri olacak. Karşılaşabileceğimiz en kötü senaryolarda bile ayakta kalabilecek, tüm kenti kontrol altında tutabileceğimiz teknolojiye sahip bir tesis oluşturuyoruz. Günün 24 saati şehri izleyerek her türlü olağandışı gelişmeye de erken müdahale şansına sahip olacağız. Kriz Yönetim Merkezi sayesinde İzmir’de yaşanabilecek olası afetler mümkün olan en az kayıpla atlatılacak? açıklamasında bulundu.

(İHA)

Share