logo

28 Kasım 2007

İzmir’de prens hazırlığı

İngiltere Veliaht Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla Ankara ve Konya gezilerinin ardından yarın İzmir’e geliyor. İzmir’de bir dizi ziyaretlerde bulunacak olan Prens Charles ve eşi Camilla için hummalı çalışmalar yürütülüyor.
İzmir’deki programına Efes Antik Kenti ziyaretiyle başlayacak olan Prens Charles ve eşi Camilla’nın, Meryem Ana’yı ziyaret ederek hacı olmaları bekleniyor. Prens Charles ve eşinin Efes Antik Kenti’ni ziyaret edeceğini öğrenen esnaf bu ziyaretten Efesliler olarak memnuniyet duyacaklarını belirterek, böyle önemli kişilerin bölgeyi ziyaret etmesinin kendi işlerini de olumlu yönde etkilediğini söyledi. Bölgede 1 ay öncesinden güvenlik önlemleri alınmaya başlandı.
Meryem Ana ziyaretinin ardından Prens Charles Kemalpaşa ilçesine bağlı Ören beldesindeki Ören Belediye Başkanı Ali Oğuz’un organik tarım çiftliğini ziyaret ederek, organik tarımla ilgili incelemelerde bulunacak. Prens Charles’ın organik tarıma ilgisi olması nedeniyle İzmir ziyaretinde böyle bir incelemede de bulunmak istediğini öğrendiklerini belirten Ören Belediye Başkanı Ali Oğuz, prensin beldeyi ziyaret edecek olmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Prens Charles’ın yarın çiftliğe
ziyarette bulunması nedeniyle hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Oğuz, “Tabi buraya gelecek olması bizi onurlandırdı ve çok mutlu etti. Kendisi organik tarıma ilgi duyuyor ve bu nedenle burada incelemelerde bulunarak, üretimimizle ilgili bizden bilgiler alacak. Türkiye’de nasıl yapıldığını merak ediyor. Böyle bir talep kendisinden geldi zaten. İş ortaklığı ve yatırım imkanları konusunu yarın kendisiyle görüşüp, konuşacağız. Görüşmelerimiz doğrultusunda birlikte çalışma kararı da alınabilir. Ülkemiz
için de iyi olacağını düşünüyoruz. Onu en güzel şekilde ağırlayacağız” dedi. Prens Charles’ın beldeye gelecek olmasından dolayı heyecan duyduklarını ifade eden Örenli çocuklar ise ona organik tarımı anlatan resimler yaptıklarını ve onu en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirttiler.
Daha sonra Prens Charles İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İskoçya’nın Dundee Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilecek ve gençlere sertifikalı meslek edindirme imkanı sağlayacak “İş okulu” projesinin İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan protokol imza törenine, ardından da onuruna verilecek olan resepsiyona katılacak. Prens Charles’ın İzmir ziyaretlerinin bazı bölümlerinde eşi Camilla’nın kendisine eşlik etmeyeceği, Hilton Otel’de dinleneceği öğrenildi.

(İHA)

Share