logo

21 Ağustos 2007

İzmir suyun kıymetini biliyor

Otobüslerini bile geri kazanılmış suyla yıkayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de park ve bahçe sulamalarında, metro kazıları sırasında ortaya çıkan kaynak sularını kullanmaya başladı.
Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle Türkiye’nin birçok kentinde su kesintileri baş gösterirken, kesintisiz bir yaz geçiren İzmir’de her damla suyun değerlendirilmesi için çalışılıyor. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun talimatıyla su tasarrufuna azami dikkat eden Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birimler, son olarak Aliağa-Menderes Projesi kapsamında Karşıyaka ve Şirinyer’de başlatılan tünel kazılarına yoğunlaştı. Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan kaynak sularını en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arayan Büyükşehir ekipleri, ilk etapta park ve bahçelerin sulanmasında bu kaynaklardan yararlanmaya başladı. Yeraltından çıkan suyu, kurulan vana sistemiyle arazözlere dolduran İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekiplerinin, bu yöntemle günlük 1700 ton tasarruf sağlaması bekleniyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZSU Genel Müdürlüğü’nün 27 Nisan 2007’de başlattığı ‘Su Tasarrufu Kampanyası?nın üçüncü ayında, geçen yıla oranla kente verilen su miktarında toplam 3 milyon 839 bin 435 metreküplük tasarruf sağlandı. Kentte herhangi bir su kısıtlaması ve kesintisi yapılmamasına rağmen, Temmuz ayında tasarruf oranı yüzde 8.51’e ulaştı. Kampanyanın ilk ayında, geçen yıla oranla ilk ayda yüzde 5.15, ikinci ayda ise yüzde 7.55 oranında tasarruf gerçekleşmişti. İzmir Büyükşehir belediyesi, kampanya çerçevesinde kentin her yerini afişlerle donatmış, su gazetesi çıkarmış, su faturalarının arkasına tasarruf mesajları yazarak her ay 900 haneye ulaşmış ve halkı duyarlı olmaya çağırmıştı. İZSU da, okullarda gerçekleştirdiği sunumlarla, özellikle çocuklarda ve gençlerde su tasarrufunun artırılmasını hedeflemişti. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, su kaçaklarının kontrolü, damla sulama sisteminin geliştirilmesi projesi, atık suların tarımda kullanılması ve otobüslerin geri kazanılmış sularla yıkanması gibi pek çok alanda da projelerini uygulamaya koyarak tasarrufun artırılmasına öncülük etmişti. İzmir’de bilinçli ve tasarruflu su kullanımının devam etmesi halinde, bir yıl sonunda, yaklaşık 15 milyon 350 bin metreküp su kazancı sağlanacağı tahmin ediliyor. Bu da Balçova Barajı’ndaki rezervin yaklaşık iki katı demek. Kampanyanın kente sağlayacağı bir yıllık mali kazancın ise 12 milyon 750 bin YTL olacağı öngörülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca, kentin su kaynaklarını artıracak yeni baraj projeleri ile yıllık 95 milyon metreküplük kapasite artışı sağlamaya çalışıyor.

(İHA)

Share