logo

20 Ağustos 2013

İzmir Büyükşehir’e “Bisiklet Yolları Yap” Çağrısı

İzmirli bisikletseverler, Büyükşehir Belediyesi'nin, şehir içinde kullanabilecekleri bisiklet yolları yapmasını istiyor. Bisikletseverler bu amaçla, 20 Ağustos Salı günü Büyükşepir önünde bir eylem gerçekleştirecek.

"Bizler günlük hayatın her alanında işte, okulda, alışverişte ulaşımını bisiklet ile yapan kentini seven, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severleriz" diyen bisiklet sevdalıları, "Eylem kararı almamızın sebebi, belediyemizin bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmemesi, şehrimizde sadece sahil şeridi için, gezinti amaçlı bisiklet yolu projeleri yaparken, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Çiğli, Narlıdere, Güzelbahçe gibi ilçelere ulaşımımızı sağlayacak bisiklet yollarının yapılmasını reddetmesidir. Türkiye'de 2012 yılında, trafik polisi sorumluluk bölgesindeki trafik kazalarında, 41 bisikletli öldü, 4865 bisikletli yaralandı, rapor edilmeyen daha binlerce yaralı vardır. Uzağımızda olan kazalar değil bunlar, 380 tanesi İzmir'de gerçekleşti. İzmir’de 2013 yılında en az 3 bisikletli öldü. Bisiklet yollarının yapılmasının ve bisikletin ulaşımda kullanılan bir araç olduğuna dair farkındalığın arttırılmasının bu kazaları azaltacağını ümit ediyoruz. Fiziki şartların uygunsuzluğunu öne sürerek ana yollara bisikletin de kullanılabilmesini sağlayacak düzenlemeler yapmayı reddeden belediyelerimiz, bu yollara daha fazla otomobilin park etmesi için yer açabilmektedir. Belediye başkanımıza, bu bölgelere arabalarla ortak kullanımlı bisiklet yolu yapılmasını önerdiğimizde, bize "şu anda güvenliğiniz yok ama benim de mesuliyetim yok, kendi özgür iradenizle gidiyorsunuz, ama oraya bisiklet yolu yaparsam benim sorumluluğumda olursunuz" demiştir, ancak, alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle geçirdiğimiz kazalarda da belediyenin sorumluluğu olduğu göz ardı edilmektedir." vaçıklaması yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin ana arterlerini birbirine bağlayan "Ulaşım Amaçlı Bisiklet Yolları" için projeler üretmesini, var olan yollarda bisiklet için işaretlendirmeler ve gerekli düzenlemeleri yapmasını ve bunları hayata geçirmesini istiyoruz." diyen bisikletseverler, bu amaçla 20 Ağustos 2013 Salı günü (yarın) saat 15:00'den itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde bisikletleriyle eylem yapacaklarını, bu çerçevede 19:00'da bir basın açıklaması okuyacaklarını ifade ettiler.

 

(İHA)

Share