logo

19 Haziran 2013

İYTE Rüzgâr Projesi İmzaları Atıldı

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı”na yaptığı proje başvurusu daha önce başarılı bulunarak kabul edilen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, atılan imzalarla Kampüste 250 kW kapasiteli rüzgar türbini kuracak.

“İYTE – Yeşil Kampüs’e Doğru: İYTE Yerleşkesinde Rüzgâr Enerjisi Yatırım Projesi” başlıklı projenin anlaşması, İZKA Program Yönetimi Birim Başkanı Murat Çelik ve İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Akkurt, Enerji Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülden Gökçen Akkurt, Genel Sekreter A. Bahadır Yaldız’ın da katıldığı törenle imzalandı.

Toplam bütçesi 1,5 milyon TL olan projeye İZKA, 1 milyon TL katkıda bulunacak. Genel amaçları, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanımına, karbon emisyonlarının düşürülmesine ve sürdürülebilir gelişmeye katkıda bulunmak olarak açıklanan projenin özel amaçları ise şöyle ifade edildi: Rüzgar enerjsi potansiyelinin yüksek olduğu bir lokasyonda bulunan İYTE Kampüsünün elektrik enerjisi tüketiminin kısmen rüzgar enerjisinden sağlanması, enerji harcamalarını azaltarak kurum bütçesine katkı sağlamak, İYTE’de rüzgar enerjisi ile ilgili mevcut akademik çalışmaları geliştirmek ve İYTE’de kurulması düşünülen yurt içi piyasada bulunan küçük ve orta ölçekli rüzgar türbinlerinin performans ölçümlerini yaparak sertifikalandıracak bir sertifikasyon merkezine yönelik altyapı olanağı sağlamak.

Kurulacak rüzgâr türbinlerinin İYTE’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 11’ini karşılaması ve ilk yıl için yüzde 18 oranında tasarruf sağlaması öngörülüyor.

“İYTE-Yeşil Kampüs’e Doğru: İYTE Yerleşkesinde Rüzgar Enerjisi Yatırım Projesi” başlıklı proje, İZKA’nın “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı” kapsamında 107 proje arasından desteklenmek üzere başarılı bulunan 39 proje arasına girmişti.

(İHA)

Share