logo

03 Eylül 2007

İşitme engelli Sena, 5 yaşında ilk kez duyacak

Ağrılı bir çiftçi ailesinin kızı olan doğuştan işitme engelli 5 yaşındaki Sena Polat, yapılacak ameliyat sonrası ilk kez duyacak. İşitme engelli Sena Polat’ın babası Erhat Polat, kızının duyacağını öğrenince mutluluk gözyaşları döktü.
Ağrılı Polat ailesinin ilk çocuğu olan 5 yaşındaki Sena Polat, doğuştan işitme engelli olarak 2002 yılında dünyaya geldi. Baba Erhat Polat (28), 4 aylıkken kızının duymadığını fark ederek kızının tedavisi için 5 yaşına kadar Türkiye’nin çeşitli hastanelerine giderek çözüm aradı. Yıllar boyunca küçük kızı için devamlı duyabilecek ümidi taşıyan baba Erhat Polat, İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılacak olan ameliyatla kızının duyabileceğini öğrenince mutluluk gözyaşları döktü. Alsancak’ta bulunan
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İşitme Değerlendirme Merkezi’nde bulunan doktorlar tarafından kontrolleri gerçekleşen küçük Sena’nın yapılacak ameliyat sonrası sesleri normal olarak duyabileceği Polat ailesine bildirildi. Polat ailesi artık sabırsızlıkla ameliyat gününü bekliyor.
Kızının kendisine baba diyeceği günü sabırsızca beklediğini belirten Erhan Polat, “Yıllarca kızımın duyabilmesi için hastane hastane dolaştım. En son internetten yaptığım araştırmayla İzmir’deki bu hastanede bu ameliyatın gerçekleştirildiğini öğrenerek buraya geldim. Doktorlar yaptıkları kontroller sonrası Sena’nın duyabileceğini söyledi. Bunu öğrendiğimde dünyalar benim oldu. Kızımın ilk duymasını istediğim söz seni seviyorum olacak” dedi.
Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzman Doktor Gül Caner, küçük Sena’nın akraba evliliğine bağlı olarak doğuştan işitme engelli olduğunu ve gerçekleştirecekleri ameliyat sonrası duymaya başlayacağını söyledi. Doktor Gül Caner, “Sena bize 15 gün önce geldi. Yaptığımız tetkikler sonucu duyabileceğini gördük. Bunun için Eylül ayı içerisinde gerçekleştireceğimiz Koklear İmplant İmplantasyon adı verilen ameliyat ile Sena’nın işitmesini sağlayacağız. Ameliyat sonrası yoğun bir tedavi süreci ile konuşmasını sağlayarak,
ilkokul dönemine kadar hem duyabilen hem de konuşabilen bir Sena göreceğiz” dedi.

(İHA)

Share