logo

12 Eylül 2007

İşgal yıllarını hükümlüler canlandırdı

Manisa’nın Salihli ilçesinde sosyal etkinliklere ağırlık veren C Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nde, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin rol aldığı “İşgal Altında” adlı tek perdelik tiyatro oyunu sergilendi.
Cezaevi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Arzik’in yanısıra Kurum Müdürü Kadir Avara, savcılar ve mahkumlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı C Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Müdürlüğü öğretmeni Hurşit Kayan yaptı. Kayan, “Salihli’nin Kurtuluşu, Atatürk’ün 1 Eylül 1922’de “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri !” sözleri ile başlamıştır. Bu komutla Uşak, Eşme, Kula, Alaşehir’i alan birliklerimiz 5 Eylül 1922 günü Salihli’ye girip şanlı bayrağımızı dalgalandırmışlardır. Bugün burada Salihli’nin kurtuluşunu anlatan “İşgal altında” adlı 1 perdelik tiyatro oyununu sergileyeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerin rol aldığı “İşgal Altında” adlı oyun sergilendi. Tamamını mahkumların oluşturduğu ve 6 kişinin rol aldığı oyun, protokol ve mahkumlar tarafından büyük ilgi gördü. Tiyatro gösterisinin ardından Sıtkı Savaş, Ramis Ayel ve Şevket Uğurçay’dan oluşan yerel sanatçılar mini konser verdi.

(İHA)

Share