logo

10 Ağustos 2007

Gönen kaplıcaları seçimlerden sonra doldu

Balıkesir’in Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, seçimlerin ardından Gönen Kaplıcaları’ndaki doluluk oranının ortalamaların üzerine çıktığını belirterek, tesislere Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşların sağlık turizmi amacıyla geldiğini söyledi.
Gönen Belediye Başkanı ve Kaplıcalar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yakar, 22 Temmuz’da yapılan genel seçimlerinden sonra Kaplıcalar’daki Yıldız Otel ve diğer otellerin doluluk oranının arttığını söyledi. Halen tesislerin yaz aylarındaki doluluk ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Başkan Yakar, “Seçimlerden bir hafta 10 gün önce doluluk oranlarımızda düşüş olmuştu. Ancak şuanda otellerimizde doluluk oranımız gayet iyi düzeyde. Yaz ayları olması ve hava sıcaklıklarının yüksekliği kaplıca turizmini kötü etkilemiyor. Türkiye’nin dört bir yanından insanlar buraya sağlık bulmak amacıyla, termal sularda tedavi olmak amacıyla geliyorlar. Son olarak Yunanistan Batı Trakya’dan otobüsler dolusu Türk vatandaşımız buraya gelerek tatil yaptı, termal sularda tedavi oldu” dedi.
Kaplıca İşletmeleri’ni devraldıklarında trilyonlarca lira zarar ettiğini ancak şimdi aynı oranda kar elde eden bir kuruluş haline geldiğini hatırlatan Başkan Hüseyin Yakar, “Biz burasını aldığımızda her yıl yüzlerce milyar zarar ederek Gönen ekonomisini olumsuz etkiliyordu. Bizim dönemimizde iyi finans yönetimi, kaynakları yerinde ve doğru bir şekilde kullanmak, kaliteli insan faktörü ve bilgi yönetimi sayesinde burasını değiştirdik. Biz aslında olması gerekeni yaptık. Örneğin Güneş Otel açıldığından buyana yüzde 3 doluluk oranıyla çalışıyordu, şimdi bu oranı yüzde 80’lere çıkardık. Sadece Yıldız Otel’e değil tesislerimizdeki bütün otellere ve tesislerimize yatırım yaptık. Toplam 6 trilyon lira yatırım yapıldı. Yıllarca hiçbir yatırım yapılmamış, zarar eden kurumu, tamamen kendi özkaynaklarımızla baştan aşağı yenileyip, modernize ederek kara geçirdik. Kaplıcalar işletmemiz tüm bu yatırımlar olurken, zararını kapatarak her yıl artan bir şekilde kar yapmaya başladı. Sadece 2006 yılında 2,2 trilyon lira kar elde ettik” şeklinde konuştu.

(İHA)

Share