logo

13 Haziran 2013

Gaziemir’e Geri Dönüşüm Parkı

Park Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde kurduğu mobilya ve ahşap atölyelerinde kent mobilyaları üreten Gaziemir Belediyesi, şantiyelerde çıkan çöp ve hurdaları kullanarak geri dönüşüm parkı yaptı.

Parkta otomobil lastikleri, patlak hortumlar, kırık kovalar, eskimiş ayakkabılar, plastik oyuncaklar, hurda ahşap ve budanan ağaç dalları kullanıldı. Çevre bilincine dikkat çekmek için hurda malzemelerden yapılan Geri Dönüşüm Parkı, aynı zamanda belediyenin tasarruf yapmasını da sağladı. Geri Dönüşüm Parkı’nı diğer parklardan ayıran bir diğer özellik ise tematik yapıya sahip olması.

Park açılışında atık ahşap malzemeden üretilen kürsüden konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, günümüz ve yakın geleceğin en büyük sorununun çevre kirliliği olduğunu söyledi. Özellikle çocukların çevreye duyarlı olmasını isteyen Şenol, “Biz büyükler havayı, suyu ve toprağı çok kirlettik. Dedelerimizden aldığımız mirasa iyi bakmadık. Sizlere temiz bir dünya bırakamıyoruz. Çevre bilinciyle hareket eden bir belediye olarak bugüne kadar 60 bin ağaç diktik, 12 bin meyve fidanı dağıttık. Kentin yeşil alanlarını yüzde 78 arttırdık” dedi. Geri dönüştürülebilen maddelerin çöplerden ayrıştırılarak toplanmasına yönelik projeye de özel önem verdiklerini söyleyen Şenol, geri dönüşüm uygulamasını İzmir’de ilk başlatan ilçe belediyesi olduklarının altını çizdi. Tamamen geri dönüşüm malzemesinden yapılan tematik Geri Dönüşüm Parkı’nın açılışını Başkan Şenol, çevre şiirleriyle törene renk katan çocuklarla birlikte yaptı. Açılıştan sonra Şenol ve çocuklar, kayrak taşlarıyla kentin duvarlarını süsleyen sanatçı Gürel Gürel ile birlikte, parkın yanında ki istinat duvarına taş yapıştırarak, sanatsal figürler ortaya çıkardı.

 

(İHA)

Share