logo

09 Ağustos 2007

Eylem yapan köylülere kaymakam tepkisi

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinin Doyran köyü sakinlerinin, susuzluk eylemi Edremit Kaymakamı Ekrem Büyükata’yı sıkıntıya soktu. Kaymakam Büyükata, köyde su sorunu olmadığını belirterek, konunun abartıldığını öne sürdü.
Edremit Körfezi’nin bugüne kadar dışarıdan hiç göç kabul etmemiş köyü olan Doyran’da, 15 yıl önce bir yabancının arsa alarak bina yapmasından doğan çeşitli olaylarla birlikte köylülerin susuzluk eylemi yapması Kaymakam Ekrem Büyükata’yı zor duruma düşürdü. Köylülerin, “Yeterli suyumuz yok. Biz susuzluktan çocuk bile yapmıyoruz, çamaşırlarımızı derede yıkıyoruz” diyerek “Kaymakam istifa” sloganı atması Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu’nu da harekete geçirdi. Vali Hatipoğlu olayla ilgili Kaymakam Ekrem Büyükata’dan bilgi istedi.
Vali Hatipoğlu’na, sorunun, köylülerin abarttığı boyutta olmadığını söyleyen Kaymakam Büyükata, İHA muhabirine açıklama yaptı. Büyükata, köyde kesinlikle su sorunu olmadığını iddia ederek, elinde belgeler olduğunu savundu. Köylülerin, eski muhtarlık yönetimi tarafından kışkırtıldığını ve konunun fazlasıyla abartıldığını söyleyen Kaymakam Ekrem Büyükata, “Tamam, köy muhtarlığını mahkemeye verdim. Ama bunun nedeni ayrıcalık yapılmak istenmesidir. Köye ev yapmış bir aileye, ‘Sizi köylüler istemiyor, o yüzden biz de su vermeyeceğiz’ mi diyecektik. Demokratik ve özgür bir ülkede yaşıyoruz. İster köy olsun isterse metropol, hizmet isteyen bir aileye hizmet götürmek yönetimlerin görevidir. Ben ayrıcalık yapılmasına karşı geldim ve görevimi yaptım. Ayrıca köyde yeterli su vardır. Köye geçen yıl 40 – 50 bin YTL dolayında para harcandı ve yaklaşık 100 tonluk bir depo yaptırıldı. Bunun tüm belgeleri de mevcuttur. Bu kadar da insafsızlık olmaz. Teşekkür edeceklerine isyan çıkartıyorlar. Su vermeme olayları yüzünden açtığımız dava neticesinde ilgililer 6’şar ay hapis cezası aldılar. Dava şu anda Yargıtay’dadır. Biz kanunlar çerçevesinde hareket ediyoruz. Köyde yasa dışı bir eylem yapıldı ve şahsıma asılsız söylemlerde bulunuldu. Bu olayları kınıyorum. Neticede, bu köyde su sorunu söz konusu olmadığı gibi, başka ailelere de yetecek kadar su vardır” dedi.

(İHA)

Share