logo

04 Ekim 2007

Ege’de yangın söndürme gücü

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından gündeme getirilen Ege’nin iki yakasındaki orman yangınlarına ortak müdahale edilmesini amaçlayan “Ortak Yangın Uçağı Filosu” kurulma projesine, Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis tam destek verdi. Projeyi çok olumlu bulduğunu belirten Meimarakis, konuyu hükümete taşıyacağını söyledi.
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Necmi Çalışkan, Yunanistan’da yaşanan yangın felaketinde zarar görenlere yardım toplamak amacıyla Theodorakia Enstitüsü tarafından 29 Eylül 2007 Cumartesi günü Atina’daki İrodiou Tiyatrosu’nda düzenlenen konsere katılmıştı. Demirtaş, yangında zarar görenlere yardım edenlere teşekkür plaketlerinin verilmesi amacıyla düzenlenen konsere Mikis Theodarakis’in davetlisi olarak katılırken, plaket töreni aşırı yoğunluk nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Konserden önce Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis ile görüşen Ekrem Demirtaş, “Sayın Meimarakis’e öncelikle Mora Yarımadası ve Eğriboz’daki yangında hayatını kaybeden Yunanlı kardeşlerimiz için taziyelerimi sundum. Ortak yangın söndürme projemiz hakkında bilgi verdim. Gerek Türkiye gerek Yunanistan’da orman yangın söndürme birimleri mevcut. Özellikle yaz aylarında Ege’nin iki yakasında yaşanan orman yangınlarına çoğu zaman eş zamanlı müdahale edecek ve yangınları önleyecek yaz sezonuna kadar
birlikte hareket ortamı ve organizasyonu yaratılmasını sağlayacak bir yönlendirme birimi kurulmasını amaçlıyoruz. Bu hedef doğrultusunda ortak yangın söndürme gücü yangın alanına anında ve zamanında yönlendirilebilir ve yangın söndürme filosu güçlendirilebilir. Sayın Bakan projemize ilgi gösterdi.”
YUNAN BAKAN KONUYU HÜKÜMETE TAŞIYOR
Demirtaş, konunun Yunanistan tarafındaki ilk muhatabının Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Aleksandros Kondos olduğunu söyledi. Demirtaş, Kondos’a hitaben yazılmış mektubu Savunma Bakanı Meimarakis’e verdiğini ifade etti.
Bu filonun kuruluşu için daha önce iki ülkenin başbakanlarına da birer mektup gönderdiklerini anlatan Demirtaş, şöyle konuştu: “Konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü beni bizzat arayarak, konuya olumlu yaklaştığını ve odamızın destek vermesiyle görüşmelere hazır olduklarını söyledi. Şimdi Yunanistan’daki ilgili birimleri Türkiye’ye davet ettik. Bu filonun kurulması Ege’nin iki yakasında ormanların kül olmamasını, hayvanların telef olmamasını ve en önemlisi insanların
canını kaybetmemesine neden olacaktır.”
Meimarakis, projenin çok önemli olduğunu belirterek, “Bu konu çok önemli. Bende destekliyorum. Mektubu hem Kondos’a ileteceğim hem de hükümetin gündemine taşıyacağım” dedi.
THEODARAKİS’E DAVET
13 bin kişilik Atina’daki İrodiou Tiyatrosu, konser için tamamen dolarken, aralarında Zülfü Livaneli’nin de bulunduğu pek çok sanatçı konserde sahne aldı. 5.5 saat süren konser boyunca en büyük alkışı Mikis Theodarakis aldı. Theodarakis ile sohbet eden İZTO Başkanı Demirtaş, ünlü sanatçıyı tebrik ederken, “Theodarakis Orkestrası tarafından geçtiğimiz aylarda Efes Antik Tiyatro’da verilen konsere de katılmış olabilmenizi çok isterdik. Kısa sürede sizi İzmir’de ağırlamak istiyoruz” dedi. Çok istemesine
rağmen konsere katılamadığını belirten Theodarakis ise, imkan bulursa İzmir’e çok gelmek istediğini söyledi.

(İHA)

Share