logo

14 Eylül 2007

Edremit Körfezi’nin meşhur “Yeşil çizik zeytini” tescilleniyor

Edremit Ticaret Odası (ETO) Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi, Edremit Körfezi’nin meşhur yeşil çizik zeytinine patent almak için dosya hazırladı.
Edremit Körfezi bölgesinin meşhur “yeşil çizik zeytini” patent altına alınarak tescilleniyor. Türk Patent Dairesi’ne geniş kapsamlı bir dosya sunduklarını belirten ETO Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi üyeleri, sonucu heyecanla beklediklerini söyledi. Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) ve Edremit Zeytin Üretme İstasyonu’nun katkılarıyla hazırladıkları geniş kapsamlı rapor dosyasının Patent Dairesi’nde mutlaka onay bulacağını vurgulayan komite başkanı Doğan Öge, artık yasal sürecin başladığını söyledi.
Başkan Öge, “İnşallah kısa bir süre sonra bölgemizin meşhur yeşil çizik zeytini tescillenecek ve karışıklıklar ortadan kalkarak kalite ile saygınlık ön plana çıkacak. Bu güne kadar bu bölgede hiç kimsenin hazırlayamadığı geniş kapsamlı örnek bir rapor dosyası oluşturduk. Bu raporun hazırlanmasında emeği geçen BAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep Efe, Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Doç Dr. Abdullah Soykan, Coğrafya Bölümü Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Süleyman Sönmez, Beşeri Coğrafya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İsa Cürebal, Edremit Zeytin Üretme İstasyonu Müdürü Mehmet Balcı ve yardımcısı Murat Küçükçakır ile komite üyelerimiz Bayram Tezvaran, Hamit İzmirli, Hakan Ören, kaya Yağcı, Ali Kaymak ve Fatih Gümüş’e teşekkürler ediyorum. Bu girişimimizin ardından başka çalışmalara da imza atacağız”

(İHA)

Share