logo

22 Kasım 2007

EBSO ve üniversitelerin işbirliğiyle nitelikli işgücü oluşturma atılımı

ge Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) düzenlenen toplantıda EBSO ile bölge üniversiteleri arasında kurulan Üniversite-Sanayi İşbirliği Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu tarafından Ege Bölgesi Sanayi Odası ile Bölge Üniversiteleri Meslek Yüksekokulları Sanayi İşbirliği Protokolü imzalandı.
Toplantıya Üniversite-Sanayi İşbirliği Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı H.İbrahim Gökçüoğlu, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ile Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atilla Yücel katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Meclis Üyesi ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı H.İbrahim Gökçüoğlu nitelikli teknik elemana olan ihtiyacın son yıllarda arttığını belirtti ve amaçlarının üniversitelerle işbirliği yaparak bu ihtiyacın sağlanması olduğunu söyledi. Bu işbirliği anlaşmasının kişilere bağlı kalmaması için protokol haline getirmek istediklerini ifade eden Gökçüoğlu, sanayide nitelikli işgücünün önemine değinerek, “Sanayide
istenen nitelikli teknik eleman bulunamadığı sürece global ekonomide istenilen noktaya gelmek imkansız. Bu çalışmalarımızın ileriki yıllarda başarılı neticeler aldığını görünce manevi olarak huzur bulacağız” dedi. Sanayide ciddi bir teknik eleman sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Gökçüoğlu şöyle konuştu: “Tersanelerimiz gelişiyor fakat kaynakçılık meslek yüksekokulumuz yok. Önümüzdeki günlerde EÜ’de bunu açacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. DEÜ’de ise dökümcülük bölümü öğrencilerimizi sanayi ile
buluşturduk. İnşallah daha iyi şeyler olacak. Bunlar küçük adımlar, fakat büyük hedeflere küçük adımlarla ulaşılıyor”.
“MESLEK YÜKSEK OKULLARI İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇECEK”
Türkiye’de yaşam kalitesinin yükselmesinin iş kalitesinin yükselmesiyle mümkün olduğunu belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, meslek yüksek okullarının bunda önemli bir rolü olduğuna dikkat çekti. Bu okullarda eğitim görenlerin oranının yükselmesiyle yığılmanın ve işsizliğin ortadan kalkacağına işaret eden Bayındır, “13 bin meslek yüksek okulu öğrencimiz var. En çok meslek yüksek okulu öğrencisi bizim okulumuzda. Eğitim kalitelerinin artması için gayret sarf ediyoruz. Türkiye’nin nasıl meslek
yüksek okulu öğrencisine ihtiyacı var, öğrenciler nerelerde staj imkanı bulabilir, nerelerde iş imkanı bulabilir. EBSO bunların çalışmasını yapacak. Eminim bu dinamik işbirliği aynı şekilde devam edecek” dedi. Türkiye’nin sanayideki nitelikli işgücü ihtiyacına dikkat çeken Bayındır, insanları sınıf atlama ihtiyacı duymaktan vazgeçirmek gerektiğini söyledi.
Batı ülkelerinde meslek yüksek okullarının eğitimdeki yerinin yüzde 65 düzeylerinde olduğunu belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, Türkiye’de bu oranın yüzde 30’larda olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin batılı ülkelerin seviyesine ulaşması gerektiğini kaydetti. Meslek yüksek okullarının sanayiye faydalı olması için büyük emek harcandığını belirten Alıcı, “Bu proje başarılı olacak. Türkiye de batılı ülkelerde olduğu gibi nitelikli eleman yetiştirmeyi başaracak ve gereken üretimi sağlayacak” dedi.
İnsanların 4-5 yıllık fakülte okuduklarında sınıf atladıklarını düşündüklerini ifade eden Alıcı, “Hiç kimse teknik elemanların yaptığı işin önemini bilmiyor. Sanayide çalışan insanlar biliyor bunu. Bir firmada 10 üniversite mezunu 1 teknik eleman çalışıyor. Bunu tersine çevirmemiz gerekiyor” diye konuştu. Diğer bölge üniversitelerinin rektörleri de konuşmalarında nitelikli işgücünün önemine değinerek, çalışmanın başarıyla sürdürülmesini dilediklerini ifade ettiler.

(İHA)

Share