logo

15 Haziran 2013

Düğününde Bile Atından Vazgeçmedi

Tire Belediyespor Cirit Rahvan At ve Yetiştiricileri Spor Kulübü üyesi damat Muhittin Turcan Toplu Konut Sitesi’nde oturan gelin Özlem Turcan’ı baba evinden kulüp üyelerinden oluşturduğu 20 kişilik atlı kortejle alıp, nikah masasına götürdü.

İzmir’in Tire ilçesinde ilginç düğünlere bir yenisi daha eklendi. İtfaiye aracının sepetiyle düğün salonuna gelen Serdar- Özlem Karadoğan çiftinden sonra Tire Belediyespor Cirit Rahvan At ve Yetiştiricileri Spor Kulübü üyesi damat Muhittin Turcan (34) da, Toplu Konut Sitesi’nde oturan gelin Özlem Turcan’ı (32) baba evinden kulüp üyelerinden oluşturduğu 20 kişilik atlı kortejle alıp, nikah masasına götürdü. Toplam 6 yıldır Tire Belediyespor Cirit Rahvan At ve Yetiştiricileri Spor Kulübü üyesi olduğunu ve atları çok sevdiğini ifade eden damat Muhittin Turcan, “Eşimde benim gibi atları çok seviyor. Düğünümde, baba evine onu atlardan oluşan bir kortejle almak istediğimi söylediğimde bana hiç düşünmeden ‘olur’ dedi. Kulüp Başkanımız Erdoğan Harman ve arkadaşlarımda ‘tamam’ deyince düşüncemizi hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

GELİN ATA BİNMİŞ ‘YA NASİP’ DEMİŞ

Toplumda, eski gelenek ve görenekleri yaşatmak için insanların günümüzde fazla çaba harcamadığını belirten damat Muhittin Turcan, “Eskiden gelinler, baba evinden davul zurna eşliğinde, atla alınırdı. En azından bu geleneği kendi düğünümde yaşatmak istedim. Sanayi Sitesi’nde pencere ustası olarak çalışıyorum. İşimden arta kalan zamanımı kulüpte atlarla geçiriyorum. Düğün merasimi öncesi, oluşturduğumuz 20 kişilik atlı kortejle şehir içinde davul zurna ile dolaştık. Atlarla gelinin, baba evine geldiğimizde ise site sakinlerinin şaşkınlığı yüzlerinden okunuyordu. Hayatlarında ilk kez böylesine bir merasim görenler vardı. Kolay kolay unutamayacağımız bir anımız oldu” diye konuştu. Davetlilerin alkışları arasında baba evinden çıkıp, atla nikah masasının yolunu tutan gelin özlem Turcan ise ailesine veda ederken, “Gelin ata binmiş, ya nasip demiş” şeklinde espri yaptı.

(İHA)

Share