logo

25 Ağustos 2007

Dışişleri Bakanı Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına tepki

Ege Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kayhan Kantarlı, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığının demokratik ve uzlaşmacı bir şekilde değil dayatmacı bir yöntemle gerçekleştiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığını eleştiren değişik mesleklere mensup bir grup vatandaş, Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasına karşı çıkan vatandaşlar adına açıklama yapan Ege Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kayhan Kantarlı, başlattıkları imza kampanyası kapsamında 210 kişinin imza verdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin Türkiye’nin laik, demokratik yapısını koruması gerektiğine dikkat çeken Kantarlı, Bakan Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını neden istemediklerinin sebebini açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın, onurlu ve laik duruşunu temsil
edemeyeceğine inandıkları Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını istemediklerini belirten Kantarlı, şöyle konuştu: “Laik ve demokratik cumhuriyetimizin korunması ve devamı, tam bağımsızlık ve ulusal bütünlüğümüze sadakat gibi ülkemiz için yaşamsal öneme sahip konularda tutum ve davranışlarında eylem-söylem birliği içinde olmaması da en büyük sebeplerden biridir.”
Bakan Gül’ün adaylığının demokratik ve uzlaşmacı bir şekilde değil dayatmacı bir yöntemle gerçekleştiğini savunan Kantarlı, sözlerine şöyle devam etti: “Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını, eşinin laik Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına uymayan siyasal amaçlı simgesel görüntüsünü sürdürüyor olması ve türbanı nedeniyle üniversiteye giremeyen eşiyle birlikte ülkesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde mahkum ettirmeye çalışması nedenleri ile çağdaş Türkiye’nin geleceği açısından son derece sakıncalı görüyoruz.”
İmza kampanyasına öğretim üyesi, mühendis, eğitimci, hekim, avukat, bankacı, ekonomist ve diğer mesleklere mensup 210 kişi katıldı.

(İHA)

Share