logo

08 Temmuz 2013

Din Görevlileri İşaret Dilini Öğrendi

Türk İşaret Dili eğitimlerini tamamlayan ve sertifikalarını alan 45 din görevlisi, artık işaret dili ile engelli vatandaşlara dini bilgileri aktarabilecek.

Denizli Müftülüğü ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtıkları Türk İşaret Dili eğitimleri tamamlandı. 120 saat üzerinden haftada üç gün eğitim alan 45 din görevlisi geçtiğimiz günlerde düzenlenen tören ile sertifikalarını aldı. Türk İşaret Dili Eğitmeni Aziz Kandemir tarafından müftülük binasında verilen eğitimler sonrasında konuşan Denizli Din Görevlileri Derneği Başkanı Ali Sürücüoğlu, “İşitme engelli vatandaşlar bu ülkenin bir gerçeği. Bu insanlar vakit namazlarının dışında da Cuma namazlarını kılmak amacıyla camilerimize geliyor. Onlar duyamadıkları ve konuşamadıkları için sıkıntı yaşıyorlar. Hutbelerin işaret dili ile verilmesi ile bir adım atıldı. İkinci adım da din görevlilerinin Türk İşaret Dilini öğrenmesi ile devam ediyor. Denizli Müftülüğüne bağlı din görevlileri müftülüğümüzün organizasyonu ve Halk Eğitim Merkezi’nin desteği ile işaret dili eğitiminden geçirildi” dedi.

Türk İşaret Dili Eğitmeni Aziz Kandemir ise, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde çok sayıda kurs açıldığını ve işaret dili eğitimi alan çok sayıda vatandaşın olduğunu ifade etti. Son dönemlerde kurs talebinin giderek arttığını anlatan Kandemir, “Denizli’de din görevi yapan müftülük görevlilerine işaret dili eğitim verdik. Bu eğitimimize katılan tüm din görevlileri başarılı bir şekilde eğitimleri tamamladı ve sertifikalarını aldı” dedi.

(İHA)

Share