logo

16 Ağustos 2007

Denizli’de bayan kuaförlere pazar günü çalışma yasağı

Denizli’de 3 yıldır pazar günleri çalışmayan erkek kuaförleri gibi kadın kuaförler de pazar günü çalışmayacak.
Denizli Esnaf Birlikleri Odası Toplantı Salonu’nda konuyla ilgili kadın kuaförlerle toplantı düzenleyen Denizli Berberler Odası yönetimi, gergin geçen bir toplantının ardından oy birliği ile pazar günleri kadın kuaförlerin kapanmasını kararlaştırdı.
Denizli Berberler Odası Başkanı İdris Ağılönü toplantıda zaman zaman bayan kuaförlerin eleştirilerine maruz kaldı. Bazı üyeler müşterilerini kaptırmamak için iş yerlerinin kapatılmaması gerektiğini söyledi. Pazar günleri kazançlarının çok olduğuna dikkat çeken birkaç kuaförde iş yerlerini kapatıldıklarında hafta içi kazançlarının çok düşük kalacağını, isteyen kuaförlerin işyerlerini kapatmasını istediler. Bazı üyelerde pazar günü kapatılmalarının uygun olacağı yönünde görüş belirterek odanın aldığı
karara destek verdi.
Eleştirilere cevap vermekte zorlanan Denizli Berberler Odası Başkanı İdris Ağılönü, 3 yıldan bu yana iş yerlerini açmayan erkek kuaförlerin kazançlarında bir kayıp olmadığını dile getirdi. Bayan kuaförlere uygulanacak kararın güzellik salonları içinde uygulanmasını isteyen kuaförlere, Belediye Meclisinden çıkan karara göre yön verileceğini dile getiren Ağılönü, böyle olduğu takdirde kimsenin mağdur olmadan sorunun çözüleceğini belirtti.
Karşılıklı görüşmelerin ardından oy birliği ile pazar günü çalışılmaması kararı çıktı. Kararın hayırlı olmasını dileyen Başkan Ağılönü, oda tarafından iş yerlerine konuyla ilgili yazı gelmeden kuaförlerin uygulamaya geçmeyeceğini ve bu nedenle kuaförlerin şimdilik pazar günleri iş yerlerini açık tutabileceğini söyledi.

(İHA)

Share