logo

31 Mayıs 2013

Denizli Devlet Hastanesi Obeziteye Savaş Açtı

Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde "Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Polikliniği" açıldı.

Denizli Devlet Hastanesi Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Polikliniği'nde hastanın yaşam koşulları, psikolojik durumu ve istekleri göz önünde bulundurularak, yaşam tarzına göre zevkli, kolay uygulanabilir, emniyetli ve yaralanma ihtimali düşük, ekonomik maliyet getirmeyen fiziksel aktiviteleri belirlemek ve takibini yapmak, kişilerin fazla kilolarından kurtulmasını sağlayarak kendisini daha iyi hissetmesi amacıyla fizyoloji uzmanı tarafından programlar belirlenecek.

Denizli Devlet Hastanesi Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Polikliniği’nde Fizyoloji Uzmanı olarak göreve başlayan Gülşah Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı ortak çalışmalarda son 10 yılda şişmanlığın kadınlarda yüzde 65, erkeklerde yüzde 30 oranında artış gösterdiğini belirtti. Gündoğdu, her 2 kadın ile her 5 erkekten birinin şişman olduğunu ifade ederek, hareketsizliğin giderek artması, beslenme alışkanlıklarındaki değişme, lezzetli ve yağ içeriği yüksek gıdalarla beslenme ve fastfood türü gıdaların etken olduğunu söyledi.

Gündoğdu, "Şişmanlık, kısaca vücutta aşırı miktarda yağ depolanmasıdır. Bir çok ülkede sağlık sorunu haline gelen şişmanlık birçok olumsuz etkisiyle kişinin yaşam kalitesini etkileyip yaşam sürelerini azaltmaktadır. Kilo alma nedenlerine gelecek olursak yüzde 68 hareketsizlik, yüzde 30 yanlış beslenme ve yüzde 2’de hormonsal bozukluklar yer almaktadır. Hareketsiz yaşamı önlemek için Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Polikliniği'nde uygulanacak programın amacı, fizyolojik olmayan nedenlerin araştırılması, kişiye uygun egzersiz seçimi ve seçilen egzersize uygun doğru beslenmenin sağlanması" dedi.

Obezitenin çağın önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan, Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Polikliniği’nde koroner arter hastalıkları ve diğer hastalıklarla mücadele edileceğini söyledi. Saçkan, "Koroner kalp hastalıklarının çok yaygın olduğu çağımızda obezite de koroner kalp hastalıkları açısından büyük risk faktörlerinden biridir. Hastanemiz bünyesinde oluşturulan sağlıklı yaşam ve egzersiz polikliniği ile risk faktörlerine karşılık mücadele vermeyi planlıyoruz. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ya da takip edilen koroner arter hastalıkları ve diğer birçok hastalıkta hastalarımıza nasıl bir yaşam tarzı benimsemesi gerektiği ve sağlıklı yaşam konusunda neler yapabilecekleri fizyoloji uzmanımız tarafından hastalara aktarılacak" diye konuştu.

(İHA)

Share