logo

19 Kasım 2007

Denizden zeytin topluyor

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay plajına zeytinlerin vurduğunu gören bir kadın, sepetini de alarak plajdan zeytin toplamaya başladı.
Yağışlı havanın etkisiyle oluşan hafif şiddetli fırtınanın ektisiyle Edremit Körfezi’nde sular dalgalanmaya başladı. Dalgalar, karşı kıyılardaki zeytin ağaçlarından dökülen yeşil ve siyah zeytinlerini, çöplerle birlikte Akçay sahillerine taşıdı. Aslında dalgaların getirdiği odun parçalarını toplamak için plajda dolaştığını söyleyen Fatma Çetin isimli vatandaş, plajda çok sayıda zeytin olduğunu görünce toplamaya başladığını söyledi. Zeytinlerin yanı sıra kömür parçalarının da karaya vurduğunu belirten Çetin, “Ben denizin dalgalı olduğu günlerde diğer insanlar gibi plajı dolaşır, parça odunları toplarım. Bu sayede hem plajı temizlemiş, hem, evime bir katkıda bulunmuş, hem de evde boş oturmaktan kurtulmuş oluyorum. Bugün plajı dolaşırken zeytinlere rastladım. Dalgalar çok sayıda siyah ve yeşil zeytini karaya getirmiş. Bende sepetimi alarak toplamaya başladım. Bu zeytinler denizden geldiği için hazır tuzlanmış. Bunların yanında çok sayıda da parça kömür topladım. Zeytinleri anladım da kömürlerin nasıl denizden karaya vurduğuna bir anlam veremedim” dedi.
Fatma Çetin’in yanı sıra, plajlara vuran ağaç köklerini toplayarak evlerindeki sobaları tutuşturmak niyetinde olan onlarca vatandaş Akçay, Altınkum, Güre ve Altınoluk plajlarına akın etti.

(İHA)

Share