logo

05 Eylül 2007

Brezilya’nın Türkiye Büyükelçisi ve Brezilya Fahri Konsolosu’ndan Vali Kıraç’a ziyaret

Brezilya’nın Türkiye Büyükelçisi Cesario Mel Antonia ve Brezilya Fahri Konsolosu Ali Tamer Bozoklar, İzmir Valisi Cahit Kıraç’ı ziyaret etti.
İzmir’i çok iyi bildiğini ve sık sık geldiğini belirten Brezilya Türkiye Büyükelçisi Cesario Mel Antonia göreve başladığı süreçte İzmir’de bir konsolosluk kurulması için kendi hükümetini ikna ettiğini belirtti. EXPO konusunda Brezilya olarak İzmir’e ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Antonia, “Bu konuda bizim söyleyeceklerimizin yanı sıra, sizden gelecek heyetlerin bilgi vermesi de çok önemli. Organizasyon konusunda yardım için her zaman hazırız.” diye konuştu. 2015 yılında gerçekleştirilecek fuar için tema seçiminin de çok isabetli olduğunu belirten Büyükelçi Antonia, “Bergama tıbbın ve ilacın beşiği. İzmir’i tema seçimi konusundaki başarısından ötürü de kutluyorum.” dedi. 3 yıllık görev süresince Türkiye ve Brezilya arasında çok sıkı bağlantılar kurulduğuna işaret eden Büyükelçi Antonia, bu süre içerisinde ticaret hacminin iki katına çıktığını söyledi. İzmir’e sadece fuar ziyareti için gelmediğini, aynı zamanda Manisa’da yüzde yüz Brezilya sermayesi ile kurulan firmayı da ziyaret edeceğini belirten Büyükelçi Antonia, bu yatırımın Manisa’da 140 işçiye istihdam sağlayacağını ifade etti. Brezilya firmalarının Türkiye’de yatırım yapmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükelçi Antonia, “Türk firmaları da Brezilya’ya geliyor ve yatırımlar gerçekleştiriyor. Türkiye ile aramızda sadece ticari anlamda değil, turizm, spor ve öğrenci değişim programları konusunda da belirgin bir potansiyel var.” diye konuştu.
Ziyarette konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO konusunda Brezilya’nın desteklerini beklediklerini ifade etti. Temsilcilerin Brezilya’yı da ziyaret edeceklerini belirten Vali Kıraç, “Biz İzmir olarak EXPO 2015’e hazırız. 76 seneden beri uluslararası fuarı gerçekleştiriyoruz. Bu altyapıyla EXPO’ya da hazırız” şeklinde konuştu.
Ziyaretin ardından Vali Kıraç Büyükelçi Antonio’ya anı tabağı takdim etti.

(İHA)

Share