logo

17 Temmuz 2013

Beydağ Barajı’ndan K.Menderes Havzası’na Hayat Suyu

Beydağ Barajı’nın suyunu Küçük Menderes Ovası’ndaki arazilere taşıyacak sulama kanallarının ilk etabı tamamlanarak denemeye alındı. Deneme amacıyla barajdan salınan su kanallar aracılığıyla ilk etap içinde yer alan 1000 hektarlık alandaki tarlalara ulaştı.

Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, sulama kanallarının çok yakında Sulama Birliği’ne devredileceğini belirterek, çiftçilerin sudan faydalanabilmeleri için birliğe kayıt olmaları gerektiğini söyledi.

Suyun tarlalara ulaşmasının bölgede büyük bir heyecan yarattığını ifade eden Kaptan, “Küçük Menderes Sulama Projesi’nin sulama kanallarının sol ve sağ sahilinde denemeler başladı. Barajdan bu kapsamda kanallara su veriliyor. Bölge çiftçimiz de deneme için verilen sudan yararlanıyor. Suyun tarlalara dek gelmesi büyük bir heyecan yarattı. En kısa süre içinde Sulama Birliğimiz kontrolünde sulama başlayacak. Üye kaydını yaptırmayanların bir an evvel üyeliklerini yaptırmaları gerekiyor.

Üyelik kaydı için nüfus cüzdanı fotokopisi, bir adet fotoğraf, tapu fotokopisi ve dekar başı katılım payı gerekiyor” dedi.

Denemelerin başarıyla sürdüğünü ifade eden Kaptan, “Denemelerde sona geliniyor. Bundan sonra hidrantlarda birliğimizin elemanları kontrolünde arazilere su verilecek. Plan dahilinde çiftçilerimiz sırayla hidrantlardan su alacaklar. Birliğimiz elemanları dışında kimse hidrantlardaki vanaları açamayacaktır. Kontrol tamamen Birliğimizde olacaktır. Suyu kullanacak çiftçilerimizin dekar başı sulama yapacakları için dekarlarla ilgili beyanları doğru olmak zorundadır. Sulama sahasındaki çiftçilerin düzenli şekilde bu sudan yararlanmaları için çalışmalarımız sürüyor. Yönetim olarak sürekli bölgedeki eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bu süreçte üye olmayanların birliğe üye olmaları, üye olanların da tarlasına ne ekeceğini beyan etmeleri büyük önem arz ediyor. Çiftçilerimiz her konuda bilgi almak üzere Birgi yolu üzerindeki DSİ şantiyesindeki merkezimize gelebilirler” dedi.

 

 

(İHA)

Share